Wybierając żłobek dla swojego dziecka, rodzice stają nie tylko pomiędzy dylematem dotyczącym publicznej i prywatnej placówki, ale również konkretnego modelu edukacji, jaki oferują prywatne żłobki. Wśród najpopularniejszych ścieżek edukacji jest metoda Montessori. Kieruje się ściśle określonymi zasadami, które wspierają rozwój malucha i towarzyszą podczas zdobywania kolejnych umiejętności. Przed wyborem tego kierunku warto jednak zapoznać się z dokładną ofertą placówki, ponieważ część z nich traktuje nazwę Montessori jako chwyt marketingowy, nie proponując żadnych elementów edukacji związanych z tym nurtem.

 

Indywidualność i życie społeczne

Żłobek działający na zasadach Montessori opiera się na założeniu, że dziecko jest głównym użytkownikiem placówki, dlatego wszystkie elementy wyposażenia powinny odpowiadać jego potrzebom. Dopasowanie odnosi się do kryteriów: funkcjonalności, dostępności, bezpieczeństwa, jak i estetyki. W skrócie oznacza to, że zabawki, akcesoria, jak i pozostałe elementy wyposażenia powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki, nie ograniczając dostępu do nich. W żłobkach Montessori dzieci są także w różnym wieku, wzajemnie się od siebie ucząc. Jednym z głównych założeń Marii Montessori, twórczyni nurtu, jest stwierdzenie, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dzięki temu dziecko otrzymuje więcej swobody, a dorosły opiekun jest wyłącznie jego opiekunem, a właściwie towarzyszem codziennych zajęć. To maluch wyznacza czas i miejsce zabawy. Decyduje o tym, czy chce pracować samodzielnie czy w grupie. Od samego początku poznaje swoją wartość i samo stanowi o swoim postępowaniu. Oczywiście wszystko odbywa się zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Samostanowienie nie ma nic wspólnego z egoizmem czy samolubnością. Dlaczego? Jeśli maluch decyduje, że chciałby pobawić się zabawką użytkowaną przez inne dziecko, nie może jej po prostu zabrać. Pyta o zgodę na wspólną zabawę lub czeka na zwolnienie przedmiotu. Ciekawostką w tym podejściu jest to, że wyposażenie żłobków i przedszkoli nie uwzględnia kilku tych samych zabawek. Każda z nich występuje pojedynczo, a materiał edukacyjny kompletowany jest według ściśle określonych zasad.

 

Cisza i porządek

Ważną zasadą obowiązującą w placówkach Montessori jest poszanowanie porządku i ciszy. Dzieci poznają te zasady od pierwszych dni przebywania w żłobku. Dowiadują się, że każda rzecz ma swoje miejsce, a spokój i cisza pozwalają utrzymać skupienie i nie przeszkadzać innym. Przekazywanie tych zasad odbywa się w sposób dostosowany do wieku dziecka. Swoje zalety ma także niejednorodna pod względem wieku grupa. Młodsze dzieci uczą się pewnych zachowań od swoich starszych kolegów poprzez obserwację, natomiast starszaki dowiadują się czym jest troska, współdziałanie, pomoc i odpowiedzialność.

Podsumowując, żłobek Montessori kładzie duży nacisk na indywidualność, przestrzegając jednocześnie zasad życia społecznego. Obowiązują w nim trzy główne zasady: Nie rań, nie niszcz i nie przeszkadzaj. Z tego powodu to doskonałe miejsce dla małego człowieka, by wpoić mu ważne zasady i pozwolić dorastać według indywidualnych predyspozycji.

 

Co Ty sądzisz na temat opisany w artykule?  Podziel się swoją radą i daj znać innym w komentarzu. 

Zobacz także nasze pozostałe artykuły:

Pedagogika Montessori

Jak zająć dziecko podczas kwarantanny 

Organizacja przestrzeni 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *