Obecnie niemal każde przedszkole oferuje dzieciom pełne wyżywienie, co oznacza, że spożywają one śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek. Często dodatkowo podawane jest drugie śniadanie. Niemniej jednak podejście do posiłków w placówkach Montessori różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w zwykłych przedszkolach.
Przygotowanie do posiłku
W przedszkolach Montessori bardzo ważne jest nie tylko spożywanie posiłków, ale również przygotowanie do nich. Dzieci samodzielnie nakrywają stoliki (warto mieć na uwadze, że przy jednym siedzi nie więcej, niż 3-4 dzieci), często pomagają też przynosić różnego rodzaju produkty do stołu. Czasami maluchy same biorą udział w przygotowaniu posiłków, oczywiście w miarę swoich możliwości i umiejętności. Nalewają napoje do szklanek, smarują pieczywo czy nakładają na nie różnego rodzaju dodatki. Przygotowanie do posiłku obejmuje również czynności higieniczne, takie jak na przykład mycie rąk. Dziecko uczy się więc pewnych rytuałów, które związane są z przygotowywaniem jedzenia, a nie tylko jego spożywaniem.
Śniadanie o dowolnej porze?
Obecnie coraz więcej placówek Montessori stawia na długie śniadania, które trwają nawet 2 godziny. Oczywiście przez ten czas dzieci nie siedzą przy stoliku, spożywając posiłek. Wręcz przeciwnie – mogą w dowolnie wybranym momencie podejść do stołu i wybrać dla siebie produkty, z których przygotują śniadanie. Mogą także sięgnąć po napój w dowolnym czasie. Dlaczego takie długie śniadania, które spożywane są przez każde dziecko w innym momencie, mają sens? Przede wszystkim dlatego, że większość dzieci zjada w domu mały posiłek jeszcze przed przyjściem do przedszkola, przez co nie odczuwają one głodu w porze śniadania. Dziecko staje się głodne nieco później, jednak do obiadu pozostaje jeszcze sporo czasu. Co więcej, podawanie śniadania o określonej godzinie uniemożliwia maluchowi wyrobienie nawyku jedzenia wtedy, gdy naprawdę jest on głodny. To zaś sprawia, że dziecko uczy się jeść machinalnie, w danym czasie, bez względu na to, czy rzeczywiście potrzebuje wtedy posiłku.
Jakość posiłków w placówkach Montessori
Dziś coraz więcej przedszkoli korzysta z usług firm cateringowych. Dostarczają one komplet posiłków, które dziecko w danym dniu ma spożyć. Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków posiłki te nie są pełnowartościowe, a często zawierają dodatkowo cukier czy innego rodzaju zbędne dziecku składniki. Brakuje w nich za to warzyw i owoców. Tymczasem w przedszkolach Montessori bardzo dużą wagę przywiązuje się do podawania dzieciom najwyższej jakości posiłków. Często spożywają one ciemne pieczywo, pełnowartościowy nabiał, jajka, cenne dla nich tłuszcze. Najczęściej placówki Montessori posiadają własną kuchnię, w której doświadczeni kucharze przygotowują dla dzieci posiłki. Dzięki temu maluchy zawsze spożywają świeże, smaczne dania. To zaś wpływa na poprawę ich stanu zdrowia, co przekłada się na większą frekwencję. Okazuje się bowiem, że niewłaściwe odżywianie ma ogromny wpływ na to, jak często nasze dzieci chorują.