Na etapie wychowania dziecka, rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób mogą zapewnić swojej latorośli lepszy start, jak rozwinąć w nich tak niezbędne i pożądane w dzisiejszych czasach umiejętności analitycznego myślenia oraz myślenia przyczynowo skutkowego. Obecnie na rynku jest wiele dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, które wspomagają efektywny rozwój dziecka w wielu obszarach. Jednak jednym z najciekawszych pomysłów na zorganizowanie dziecku czasu poza lekcjami na pewno są lekcje robotyki. Może dzięki nim okaże się, że nasze dziecko posiada wcześniej niezauważone możliwości, które z czasem rozwijane pozwolą mu w dorosłym życiu zmieniać świat?
Czym są zajęcia z robotyki?
Zajęcia z robotyki dla dzieci to połączenie świetnej zabawy z nauką. Dzieci za pomocą specjalnie dedykowanych klocków Lego są w stanie zaprojektować prawdziwe zdalnie działające roboty. Zestawy materiałów do budowy robotów są dopasowane do grupy wiekowej na zajęciach, w związku z tym zależnie od tego, w jakim wieku nasze dziecko jest, będzie miało możliwość zmierzenia się z wyzwaniem optymalnie dopasowanym do jego grupy wiekowej.
Schemat zajęć z robotyki jest w miarę uniwersalny i w pierwszym kroku prowadzi dzieci przez budowę takiego robota. Po ukończeniu budowy, dzieci przystępują do programowania go. Dzięki tym zajęciom dzieci są przeprowadzane przez podstawy schematów programowania maszyn w przystępny sposób. Dzięki tym podstawom przekazywanym na zajęciach dziecko może poczuć chęć kontynuowania swojego kształcenia w tym właśnie kierunku.
Co dziecko zyska dzięki zajęciom z robotyki?
Zajęcia z robotyki są jednym z najefektywniejszych sposobów na zorganizowanie czasu wolnego dzieci oraz wzbudzenie w nich zainteresowania nauką jednocześnie. Pierwszy etap zajęć skupiający się na budowie robota pozwala naszym pociechom rozwinąć swoje umiejętności manualne oraz ćwiczą ich umiejętność zapamiętywania. Budowa robota zwiększa też ich świadomość przestrzenną i uczą kreatywności.
Programowanie robota przede wszystkim rozwija w dzieciach sprawność logicznego myślenia. Analityczne myślenie i umiejętność przewidywania są cechami, które z pewnością przydadzą się dziecku w przyszłości. Choć materiały naukowe są odpowiednio dopasowane do młodego wieku naszych robotyków, jednak podświadomie rozwijane są również kompetencje ścisłe, w szczególności matematyczne. Zajęcia z robotyki prowadzone są z reguły w małych grupach. To pozwala naszemu dziecku zaznajomić się z pracą w grupie. Dzieci uczone są, że współdziałanie w zespole pozwala na osiągnięcie niesamowitych efektów.
Czy warto korzystać z zajęć robotyki dla dzieci?
Zajęcia z automatyki mają w sobie wiele walorów, które są niezbędne do prawidłowego kształtowania umysłów naszych dzieci. Robotyka rozwinie w nich umiejętności analityczne, które mogą drzemać w naszych pociechach. Niestety program nauczania w szkołach nie jest w pełni nastawiony na odkrywanie talentów dzieci, należy więc część tej odpowiedzialności wziąć na siebie i sprawdzić, czy to właśnie automatyka nie będzie pasją, z którą nasze dziecko zostanie do swoich dorosłych lat.