Zarówno rodzice, jak i osoby pracujące z dziećmi, mają ogromny wpływ na to jak młodzi ludzie radzą sobie z emocjami. Jest to bardzo ważne, gdyż wpływa na późniejsze kształtowanie się psychiki takiej osoby i może pomóc w tym, żeby w porę zapobiec ewentualnym problemom na dalszym etapie życia. Samo zadanie jest zatem bardzo odpowiedzialne i dość trudne. Jak można pomóc dziecku w radzeniu sobie z uczuciami oraz stresowymi sytuacjami?

 

Kontrolowanie własnego zachowania

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dzieci są bacznymi obserwatorami, które bardziej wzorują się na zachowaniu i reakcjach dorosłych, niż ich słowach. W pierwszej kolejności należy zatem zadbać o to, by samemu należycie kontrolować emocje. Rozpatrywanie własnych zachowań i wyciąganie wniosków względem tego, w jakich momentach człowiek się irytuje, złości lub podłamuje, sprawia, iż także dorosły uczy się lepszego zarządzania emocjami, a jednocześnie rodzi się u niego większa empatia względem postawy młodych osób. Z całą pewnością trzeba zatem unikać wybuchów złości w obecności dzieci, ponieważ będą one brały z tego przykład i przekładały to potem na swoje zachowanie. Warto także pamiętać, iż dzieci jeszcze bardziej reagują na emocje drugiej osoby. Już w rozmowie dorosłych jeżeli jedna z osób jest wzburzona, to przeważnie wywołuje to podobne zachowanie u rozmówcy. U młodych osób taka reakcja jest jeszcze bardziej spotęgowana. Dzieci zdecydowanie bardziej reagują na emocje niż słowa, więc jeśli dorosły będzie chciał uspokoić dziecko, lecz w jego głosie będzie wyczuwalna irytacja i zdenerwowanie, to wypowiadane zdania będą w zasadzie bez znaczenia, a wręcz dadzą odwrotny efekt i maluch będzie jeszcze bardziej pobudzony.

 

Wsparcie i szczerze rozmowy na temat emocji

Najważniejszym aspektem, który będzie stanowił wsparcie dla dziecka, jest przebywanie u jego boku i bezpośrednie wspieranie go w radzeniu sobie z emocjami. Częstym błędem jest to, iż rodzice w pewnym momencie sami obrażają się na słowa młodej osoby i zamykają się na nią. Nawet jeżeli dzieci powiedzą czasem coś przykrego, to lepiej pozostać przy ich boku i spróbować dojść do sedna tego, dlaczego wypowiedziały takie słowa, gdyż zwykle kryje się za tym jakiś konkretny problem. Pozostając w takich sytuacjach przy dziecku i będąc gotowym do dalszej rozmowy, dorosły wzbudza w nim poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Z pewnością warto zatem być otwartym na rozmowy z dziećmi i traktować ich problemy z należytą uwagą, nawet jeżeli z perspektywy dorosłego wydają się one błahe. Dla dziecka są one istotne, więc ich ignorowanie będzie jedynie rodziło w nim pokłady frustracji i braku zrozumienia. W rozmowie z dziećmi dobrze jest także nazywać konkretne uczucia, także te negatywne. Młode osoby często nie do końca wiedzą, dlaczego dana sytuacja wywołuje u nich taki stan emocjonalny, więc taka bezpośrednia rozmowa pozwala im to zrozumieć i lepiej kontrolować emocje w przyszłości.

Oprócz tego warto pomagać dzieciom w zmaganiu się ze stresem, co pozwoli je wyciszyć i rozluźnić, dzięki czemu przeprowadzane rozmowy będą skuteczniejsze. Część dzieci uspokaja się wobec dotyku – przytrzymaniu za rękę czy delikatnym kołysaniu. W innych przypadkach może się sprawdzić jakaś zabawa lub nauczenie dziecka brania głębszych oddechów czy po prostu pozostawania przez chwilę w ciszy. Bardzo ważne jest natomiast to, by dorosły angażował się we wszelkie takie działania – dzieci szybko poznają się na mało autentycznych zachowaniach, więc przy takiej postawie nie uda im się pomóc w regulowaniu emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *