Porządek w pokoju dziecka to coś, co bez wątpienia można nazwać rzadkością. Dzieci są bardzo energiczne, cały czas się czymś bawią, nie zwracają zbytnio uwagi na ład i porządek w swoim otoczeniu. Z czego to jednak przede wszystkim wynika? Zazwyczaj niestety wiąże się to z ilością zabawek, które w swoim posiadaniu ma dziecko. Kupują je rodzice, dziadkowie czy też znajomi rodziny. Jedne są mniejsze, inne natomiast większe. Każdy jednak uważa, że jakaś zabawka jest dziecku naprawdę potrzebna. Ostatecznie natomiast nie jest to kilka zabawek, ale wręcz cały ich stos. W wielu wypadkach rodzice chcą po prostu zapewnić swoim dzieciom to, czego sami nie mieli w okresie dziecięcym. Dlatego tak istotna jest kwestia tego, aby przede wszystkim ograniczyć ilość zabawek.

 

Jak pozbyć się zbędnych zabawek?

Do zachowania porządku w pokoju dziecka, przyczyni się bez wątpienia pozbycie się chociaż części zabawek. Bez zbędnego sentymentu powinniśmy pozbyć się wszystkich tych, które są popsute i brakuje w nich elementów. Jeśli dziecko czymś się już od dawna nie bawi, to także warto pomyśleć o usunięciu tego z pokoju. Oczywiście nie muszą takie zabawki od razu wylądować w koszu, ale możemy je komuś oddać. Dzięki temu nadamy im nowe życie i kolejne dziecko będzie miało z nich radość. Swojemu dziecku natomiast powinniśmy pozostawić zabawki, którymi naprawdę jest ono zainteresowane. Dla ułatwienia mu bawienia się nimi wszystkimi warto umieszczać je w miejscach, do których dziecko ma swobodny dostęp. Mowa tutaj zatem o jakichś niskich szufladach.

 

Dlaczego wyrzucenie części zabawek jest korzystne?

Jeśli pozbędziemy się części zabawek, to przede wszystkim zyskamy sporo miejsca w pokoju dziecięcym. Zapanuje także w nim większy porządek. Dziecko jednak może docenić to, że teraz ma więcej przestrzeni do zabawy, a każda jego pozostawiona zabawka ma swoje własne miejsce. Dzieci także lubią wszystko odkładać w określony sposób, może im to zagwarantować sporo radości.

Dzieci jak od razu można zresztą zauważyć, lubią bawić się przede wszystkim rzeczywistymi rzeczami. Dużo większą radość sprawia im przykładowo zabawa miskami i akcesoriami kuchennymi, niż przykładowo jakąś zabawką. Mają one bowiem świadomość tego, że jest to tylko i wyłącznie substytut. Nie mają one do czynienia z realnymi rzeczami, a jedynie czymś stworzonym na ich potrzeby. Tymczasem w gruncie rzeczy potrzeby dziecka są zgoła inne. Nie potrzebują one tuzina zabawek, ale zainteresowania. Mogą się bawić rzeczami znalezionymi w lesie, biżuterią ze szkatułki mamy, czy też nawet zwykłymi miskami. Co więcej, może im to sprawić więcej radości, niż otrzymanie jakiejś nowej zabawki. Warto zatem wziąć to pod uwagę, nim znów będziemy chcieli odwiedzić sklep z zabawkami. Lepiej jest dzieciom kupić coś realnego i rzeczywistego, bądź też nawet odstąpić im jakąś naszą prywatną rzecz. Dzięki temu uzyskamy dwie korzyści. W pokoju dziecka będzie więcej miejsca na zabawę, a nasz portfel nie ucierpi podczas kupowania kolejnych drogich obecnie zabawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *