Dobra pamięć jest niezbędna w życiu. Nie tylko pomaga dziecku prawidłowo się rozwijać od najmłodszych lat, ale także znacząco ułatwia funkcjonowanie na późniejszym etapie życia. W szkole umysł dziecka jest szczególnie otwarty na nowe informacje. Jest to tak zwana pamięć mimowolna, dzięki której potrafimy zapamiętać informacje (np. fragment wiersza lub czytanki) nie rozumiejąc ich treści. Za to pod koniec wieku szkolnego, zaczyna u dzieci dominować pamięć dowolna, która pozwala nam świadomie się uczyć. Wielu rodziców nie ma pomysłu, jak możemy zadbać o rozwój pamięci i funkcji kognitywnych u swojego malucha, a to wcale nie jest takie trudne. Należy jednak pamiętać, że małe dzieci łatwo nudzą się wykonując te same czynności. Dlatego istnieje potrzeby częstej zmiany bodźców. Poniżej przedstawiamy kilka prostych mnemotechnik, które sprawią, że nasze dziecko będzie miało doskonałą pamięć.

 

Proste gry

Doskonałym rozwiązaniem są gry typu Memory polegająca na dopasowywanie kartoników w pary. Par może być – zależnie od stopnia rozwoju dziecka – kilka lub kilkanaście. Ważne, żeby elementy znajdujące się na kartonikach były przyjemne dla dziecka, a jeszcze lepiej, pełniły funkcje edukacyjne – Doskonałym rozwiązaniem są zwierzątka, owoce lub warzywa. W ten sposób przy okazji nauczymy dziecko nowych słów.

Doskonałą zabawą do stosowania w większej grupie jest gra polegająca na tym, że jedna osoba wybiera motyw przewodni i mówi słowo z nią związane. Następna musi powtórzyć to, co powiedzieli wszyscy poprzednicy. Zabawa trwa tak długo, aż dzieci nie pogubią się w ciągu słów.

 

Kolorowanki

W sklepach odnajdziemy także mnóstwo kolorowanek i gier logicznych polegających na wskazywaniu różnic między obrazkami. Dzieci wprost kochają porównywać kadry z filmów Disneya. Możemy także zagrać w interaktywną wersję zabawy. Polega ona na tym, że dajemy dziecku kilka minut na to, aby rozejrzało się po pomieszczeniu, po czym prosimy je o to, aby na chwilkę wyszło. W międzyczasie przestawiamy przedmioty (im dziecko większe, tym przedmiotów może być więcej lub mogą być mniejsze). Zadaniem dziecka jest wskazanie na te szczegóły, które uległy zmianie.

Grą starą jak świat jest także „gra w wyrazy”. Jej reguły są banalnie proste. Mówimy głośno słowo, a zadaniem partnera jest powiedzenie wyrazu, który rozpoczyna się na literę, a którą poprzednie słowo się kończy. Wyrazy nie mogą się jednak powtarzać. Dla utrudnienia możemy ograniczyć rejestr słów do określonych tematów (np. szkoła, las, rycerze). Dla dzieci, które już uczą się języków obcych świetną alternatywą jest zorganizowanie zabawy np. w języku angielskim.

 

Dużo lektur do czytania

Może wydawać się to oczywiste, ale nic tak nie wzbogaca zasobu słownictwa, jak czytanie. Dbajmy o to, żeby nasze dziecko czytało jak najwięcej. Prośmy je także, aby opowiadało te historie, które podobały mu się najbardziej. To sprawi, że będzie ono musiało wysilić pamięć wybierając z opowieści szczegóły.

Jak widać, sposobów na poprawę pamięci naszej pociechy jest całkiem sporo. Powyżej wskazaliśmy tylko kilka, bez trudu odnajdziecie ich więcej. Ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie nasza własna wyobraźnia i dystans, jakiego potrafimy nabrać do nas samych bawiąc się z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *