W sklepach możemy napotkać różnego rodzaju zabawki, które reklamowane są jako zgodne z założeniami pedagogiki Montessori. Nieświadomi rodzice często więc wybierają zabawki, których nazwa jest chwytliwa, a cena, niestety, wysoka. Jak wybrać zabawki dla dziecka, które rzeczywiście będą zgodne z pedagogiką Montessori?

Czy zestaw zawiera instrukcję?

Większość rodziców, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat pedagogiki Montessori, może pomyśleć sobie: “Po co do zabawek dołączać instrukcję? Przecież nie ma nic prostszego, niż wykorzystanie ich w codziennej zabawie!” Tymczasem podstawowym założeniem zabawek montessoriańskich jest dołączenie instrukcji, zgodnie z którą danym przedmiotem należy się posługiwać. Instrukcja dana jest po to, aby aby dokładnie wiedzieć, w jakich warunkach, kiedy i w jaki sposób używać konkretnej zabawki. Co istotne, zgodnie z pedagogiką Montessori dziecko nie korzysta z zabawek, a z materiałów dydaktycznych, zatem jeżeli na opakowaniu znajdziemy nazwę “materiał dydaktyczny”, a nie “zabawka” możemy być niemalże pewni, że mamy do czynienia z przedmiotem zgodnym z założeniami Montessori – choć na pozostałe aspekty również warto zwrócić uwagę.

Izolacja jednej trudności

Rodzice, którzy chcą wykorzystać założenia pedagogiki Montessori w wychowaniu dziecka, nie powinni kupować zabawek tak zwanych wielofunkcyjnych. Zabawka w stylu Montessori powinna izolować jedną i tylko jedną trudność. Może tutaj chodzić o sortowanie, przelewanie, przesypywanie, przesadzanie i tym podobne. Co więcej, zabawki Montessori powinny być jednokolorowe. Możemy zatem zakupić sorter, jednak klocki powinny być w jednym, konkretnym kolorze. Stąd też popularna tęcza Montessori czy woreczki wykonane z różnych materiałów (i w różnych kolorach) tak naprawdę nie są zabawkami w stylu Montessori. Materiały dydaktyczne powinny być bardzo proste, wręcz niewyglądające jak typowe zabawki, od których aż roi się w sklepach.

Przedmioty domowego użytku

Ile by się nie głowić nad tym, co kupić dziecku na urodziny czy na święta, ono i tak finalnie wybierze przedmioty, które zabawkami wcale nie są. Przekładanie torebek z herbatą z jednej przegródki do drugiej czy przelewanie wody z kubeczka do kubeczka to jedne z ulubionych zabaw dziecięcych. Tutaj wcale nie są potrzebne specjalistyczne zabawki, a przedmioty domowego użytku. Pedagogika Montessori zakłada, że dziecko jak najbardziej może, a nawet powinno używać tego, czego powszechnie używają dorośli. W dziecięcym pokoju powinno być jak najmniej zabawek, szczególnie typowych, kolorowych przedmiotów, które mają wiele różnorodnych funkcji. Jeżeli zaś chcemy zakupić zabawki w stylu Montessori, pamiętajmy o tym, że powinny one w jak największym stopniu przypominać normalne, powszechnie używane przedmioty. Materiał powinien być również opatrzony instrukcją. Zwróćmy również uwagę na to, by zabawki nie kosztowały majątku – pod nazwą “Montessori” często kryje się bardzo wysoka cena, choć dana zabawka tak naprawdę nie spełnia kryterium pedagogiki Montessori.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *