Kiedy zapytamy Google, czym jest zabawka Montessori, zobaczymy setki tysięcy rożnych wyników, które znacznie od siebie odbiegają. To prawdziwy ból dla przeciętnego rodzica, który próbuje dowiedzieć się, jakie zabawki Maria Montessori polecałaby w dzisiejszych czasach do zakupu. Porozmawiajmy zatem o kilku „zabawkowych” zasadach Montessori, tak aby przeciętny, zainteresowany metodą rodzić i zgubił się w gąszczu rad i teorii, a mógł kupić te przedmioty, które faktycznie przyczynią się do rozwoju dziecka.

Jeżeli zaglądasz na nasz blog, zapewne wiesz, kim jest Maria Montessori – nauczycielka i lekarka języka włoskiego, która zasłynęła ze swojego niezwykłego podejścia do edukacji. Jej metoda nauczania jest z powodzeniem stosowana w szkołach na całym świecie.
Wykorzystując obserwacje naukowe i doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, M. Montessori opracowała specjalne praktyczne materiały, które są aktualne od ponad 100 lat. Jako pierwsza stworzyła środowisko sprzyjające naturalnej chęci dzieci do nauki. Opracowana przez nią metoda okazała się na tyle skuteczna i ponadczasowa, że bezprecedensowe zapotrzebowanie na nauczycieli, szkołę, wychowanie dziecka według metody Montessori. Rodzice wręcz polują na książki, autentyczne meble i zabawki, zajęcia domowe, które ujawniają emocjonalny, społeczny i poznawczy potencjał dziecka.

Oswajanie świata

Wiadomo, że od urodzenia do 6 roku życia następuje najpełniejszy rozwój mózgu dzieci – w tym czasie ich umysł chłonie więcej niż kiedykolwiek. Znalezienie sposobu na jak najlepsze wykorzystanie pierwszych lat nauki w szkole jest kluczową decyzją dla myślących rodziców.
Maluchy są nieustannie zafascynowane otaczającym je światem. To właśnie w tym wieku zaczynają naprawdę rozwijać swoje zdolności obserwacji, dostrzegają najdrobniejsze szczegóły i wyostrzają wszystkie zmysły. W toku zabawy uczą się rozróżniać odcienie kolorów, tony i dźwięki, a także smaki i tekstury. Jedną z trudności dzieciństwa w świecie dorosłych jest to, że krzesła są często zbyt duże, by się na nie wspiąć, ubrania wiszą zawstydzająco wysoko, a zabawki i książki są poza zasięgiem. I to właśnie Maria Montessori wzięła za punkt wyjścia w opracowywaniu sposobu na edukację malców.

Jak poznać zabawki Montessori?

Najprościej mówiąc, są to zabawki, które zachęcają dzieci do bycia niezależnymi, zaradnymi i pragmatycznymi odkrywcami otaczającego ich świata. Szukając odpowiednich zabawek, rodzic powinien zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Czy są wykonane z naturalnych materiałów: drewna, gliny, tkaniny, szkła, metalu lub kamienia;
  • Czy są pozbawione krzykliwych, rozpraszających elementów. Błyszczące i zbyt jasne zabawki na baterie odwracają uwagę dziecka od ważnej „pracy” i utrudniają skupienie się na zadaniu;
  • Czy zabawka jest wiarygodna? Jeżeli rodzic wybiera zabawkę dla dziecka, powinien kupić taką, która naprawdę istnieje, na przykład słoń, a nie fikcyjne stworzenie;
  • Zabawki Montessori naśladują dorosłe życie. Dzieci uwielbiają uczestniczyć w praktycznych elementach codziennego życia rodziny, takich jak zamiatanie podłóg, mycie naczyń, składanie ubrań.

Mocno wierzymy w filozofię Montessori, że dzieci powinny być zapoznawane z materiałami, które są związane z realnym światem i mają realną wartość. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jakie zapewnia ta metoda, nie jest zaskoczeniem, że podejście Montessori pozostaje popularnym wyborem przez wiele pokoleń mądrych rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *