Przeszło 100 lat temu pewna włoska lekarka otworzyła szkołę w uboższej dzielnicy Rzymu. Tymże samym Maria Montessori, o jakiej mowa, będąc jedną spośród pierwszych kobiet specjalistów, stała się również nowatorką nowoczesnej formy wychowawczej. Poprzez ponad 50 lat działała z dziećmi bez względu na ich rasę, nację oraz zasobność. Była nauczycielem oraz biologiem. Stworzona poprzez nią pedagogika jest wsparta na całkowitej analizie dzieci i zindywidualizowanym przystąpieniu do każdego spośród nich. Jak poradzić sobie z metodą Montessori w domu?

Metoda Montessori

Jedną spośród ważnych reguł metody Montessori jest przyjęcie, iż dzieci się od siebie różnią oraz w związku z tym, że powinny mieć szansę rozwijania się w oparciu o samodzielnie dostosowany program rozwoju. Dzięki wyborowi dobrych metod, gwarantuje się dziecku odpowiedniejszy, skuteczniejszy oraz szybszy rozwój. Wydaje się to naturalne oraz oczywiste? Natomiast jednak w sporadycznie której szkole można odnaleźć indywidualne przystąpienie do dzieci.

Metoda Montessori – pomóż własnemu dziecku uzyskać niezależność

Montessori zanotowała, iż dzieci w rozmaitych kategoriach wiekowych różnią się nastawieniem do świata. Niegdyś w ogóle nie brano tego pod uwagę. Natomiast dokładnie iść standardowym schematem oraz dobrać możliwość tą sama metodę dla każdego. Natomiast w końcu dziecko zrozumie.
Maria Montessori wykazała, iż nie tędy droga oraz dzięki długim praktykom wykonała tło pod nowe pojęcie procesu oświaty. Opracowała nowe reguły pracy z dziećmi.

Uczucie samotności

Niejednokrotnie zdarza się, iż rodzice podejmujący decyzję o wprowadzeniu edukacji Montessori w swym domu stanowią wyjątek pośród znajomych rodzin. Może to sprawiać zaciekawienie, niezrozumienie, natomiast choćby oburzenie. W związku z tymże rodzice doświadczają dużej samotności w kontakcie z różnymi nauczycielami, nie mogąc podzielić się swymi doświadczeniami lub dolegliwościami. Zdecydowanie większym kłopotem staje się brak zrozumienia czy negowanie tradycyjnych form poprzez bliskie środowisko. Może to wywoływać wątpliwości, lecz z pewnością jest podstawą trudnych emocji, jakie mają prawo się pojawić.

Pomoce Montessori

Pomoce Montessori są wykorzystywane nie jedynie poprzez szkoły Montessori lecz także poprzez rodziców wychowujących domowo oraz zwolenników reguły Montessori. Przeważnie są to obiekty o dwojakiej funkcji. Służą do zabawy, natomiast jednocześnie rozwijają zdolności dziecka. Pomagają chłonąć świat oraz przyspieszyć rozwój dziecka przez tworzenie naturalnej ciekawości globu, poczucia niezależności oraz odpowiedzialności za samego siebie, rozwijania fantazji natomiast również doskonalenia zdolności analitycznego rozumowania.

Brak pomocy oraz materiałów

Pomoce Montessori są rzeczywiście drogie. Niewątpliwie, iż chciało aby się je mieć wszelkie lub choćby większość. Natomiast nie ma sensu narzekać, gdyż nic to nie pomoże. Można jednak radzić sobie z tymże co mamy lub robić różnorodne rzeczy osobiście (globus lub ruchomy alfabet na przykład). Pomoce są jedynie jedną spośród części metody Montessori, istotne jest również stworzone otoczenie lub sposób pracy z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *