W życiu wielu rodziców przychodzi moment, w którym pora wrócić do pracy. Nie każda mama może sobie pozwolić na to, aby przez pierwsze dwa lub trzy lata pozostać z dzieckiem w domu. Rozpoczynają się wtedy poszukiwania osoby, pod opieką której dziecko będzie mogło spędzić czas, gdy mama będzie w pracy. Rodzice, którzy stawiają na pedagogikę Montessori, najczęściej wybierają żłobki prowadzone w tym duchu. Niemniej jednak nie zawsze taka placówka znajduje się w naszej okolicy. Pojawia się wtedy pomysł, aby znaleźć nianię, która zna się na tejże pedagogice. Czy jest to w ogóle możliwe?

Casting na nianię

Wszyscy rodzice życzą sobie, aby ich dziecko pozostawało pod najlepszą możliwą opieką, podczas gdy oni będą w pracy. Dlatego zanim zatrudnią konkretną osobę w roli niani, najpierw przeprowadzają oni swoisty casting. Kandydatki do pracy często chwalą się wieloma umiejętnościami, w tym również znajomością zasad pedagogiki Montessori. Niemniej jednak warto sprawdzić, czy potencjalna niania rzeczywiście wie, o co w tym chodzi. Wystarczy zadać jej kilka pytań na temat tego, jak ma wyglądać plan dnia dziecka. Dodatkowo możemy zapytać, jakie pomoce chciałaby zaoferować dziecku i jakie umiejętności powinny być rozwijane w danym wieku. Wbrew pozorom niewiele niań rzeczywiście zna się na pedagogice Montessori, a jeszcze mniej miało z nią do czynienia w praktyce. Rodzice, którzy wprowadzają zasady Montessori w życie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie wystarczy przeczytać kilku artykułów, aby móc tytułować się specjalistą w tej dziedzinie.

A jednak możliwe?

Warto uświadomić sobie, że znalezienie niani Montessori z prawdziwego zdarzenia jest niezwykle trudne. Powodem jest fakt, iż osoby, które rzeczywiście znają się na wychowaniu dziecka w stylu Montessori, zwykle pracują w specjalistycznych placówkach. Co więcej, osób mających doświadczenie z pedagogiką Montessori jest naprawdę niewiele. Nianiami mogą być oczywiście matki, które wychowały własne dzieci w duchu Montessori, jednak nie zmienia to faktu, że znalezienie takiej osoby może być niemałym problemem. Co więc może zrobić rodzic, który chciałby, aby jego dziecko było wychowywane zgodnie z pedagogiką Montessori? Rozwiązanie jest jedno – możemy zaproponować niani pomoc w poznaniu Montessori i wdrożeniu zasad do wychowania dziecka. Co prawda wymaga to czasu i zaangażowania ze strony niani, jednak nie jest niemożliwe. Wystarczy tylko znaleźć osobę, która wykazuje chęć do nauki bądź interesuje się zagadnieniami Montessori. Pedagogika Montessori zdobywa w Polsce coraz większą popularność, zatem i materiałów o niej nie brakuje. Warto jednak mieć świadomość, że niania, która zaangażuje się w rozwój dziecka i która będzie przykładać dużą wagę do zasad Montessori, z pewnością będzie również wymagała wyższego wynagrodzenia. Niemniej jednak w przypadku, gdy w okolicy brakuje placówek Montessori, takie rozwiązanie jest najlepsze dla rodziców, którzy z jednej strony decydują się pracować, z drugiej zaś chcą zapewnić harmonijny rozwój swojemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *