Wykonywanie domowych obowiązków sprawia dzieciom wiele przyjemności, a dodatkowo pomaga im nabyć cenne umiejętności. Niemniej jednak rodzice często sceptycznie podchodzą do tego, aby dziecko pomagało im w domu. Warto jednak się przemóc i pozwolić dziecku ma wykonywanie przynajmniej niektórych domowych obowiązków.

Dlaczego warto włączyć dzieci w opiekę nad domem?

Powszechnie wydaje się, że dziecko nie powinno brać udziału w wykonywaniu domowych obowiązków. Rodzice zwykle chcą jak najszybciej uporać się ze wszystkimi czynnościami, takimi jak gotowanie, sprzątanie czy podlewanie kwiatów. Tymczasem wiadomo, że dziecko będzie poszczególne zadania wykonywać wolniej, a na początku także mało efektywnie. Okaże się bowiem, że woda znajdzie się nie tylko w doniczce, ale i pod nią, a wyjmowane z pralki ubrania nie raz wylądują na podłodze. Niemniej jednak z każdym kolejnym zadaniem dziecko nabierze większej wprawy, a dodatkowo nauczy się przy tym samodzielności. Za jakiś czas z pewnością zauważymy, że mamy w domu małego pomocnika, któremu można powierzyć nieco bardziej odpowiedzialne zadania. Poczucie obowiązku warto kształtować w dziecku wtedy, gdy rzeczywiście jest ono chętne wykonywać poszczególne zadania – studząc w nim ten zapał, zniechęcą się one do pracy.

Co można robić wspólnie z dzieckiem?

Obowiązki, które powierzamy dziecku, nie mogą w żaden sposób być dla niego niebezpieczne. Na początku maluchy będą też potrzebowały nadzoru dorosłego, który pokieruje ich, jak prawidłowo wykonywać poszczególne czynności. Co właściwie można zaproponować dzieciom? Większość z nich uwielbia patrzeć, jak mama czy tata przygotowują posiłki. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzyć się w plastikowe sztućce, tak aby dziecko mogło na przykład kroić warzywa. Może również nakrywać do stołu, nalewać napój do szklanek czy wrzucać składniki na ciasto do miski. Jeśli zaś chodzi o sprzątanie w domu, to możemy zaproponować dziecku zamiatanie niewielkich powierzchni, a z czasem również odkurzanie. Dobrym ćwiczeniem jest wspólne wyjmowanie ubrań z pralki, tak aby nie spadły one na podłogę. Warto jednak zacząć od wspólnego sprzątania zabawek, na przykład przed snem czy przed popołudniową drzemką. Co ważne, należy unikać wspólnego wykonywania czynności, podczas których dziecko mogłoby mieć kontakt z jakimikolwiek substancjami chemicznymi. Starsze dziecko warto też zachęcić do ścielenia łóżka.

Wreszcie maluchy mogą brać czynny udział w podlewaniu kwiatów bądź innych roślin, które znajdują się w domu. Jest to dla nich cenna lekcja koordynacji, a także możliwość kontaktu z przyrodą. Warto pamiętać, że w domu mamy do wykonania całe mnóstwo obowiązków, jednak w wielu z nich mogą pomagać nam dzieci. Nie należy zrażać się tym, że początkowo będą to robiły niedokładnie, a często dodatkowo czeka nas sporo sprzątania po maluchach. Z czasem na pewno nabędą one cenne umiejętności, a co więcej wyrobią w sobie poczucie obowiązku. Będą również świadome tego, ile pracy należy włożyć w codzienne, często niepozorne czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *