Wiele przedszkoli czy nawet żłobków oferuje zajęcia oparte na założeniach pedagogiki Montessori. Niemniej jednak zasady te można wykorzystać także wtedy, gdy dziecko zostaje z rodzicem w domu bądź nawet w wieku niemowlęcym. W jaki sposób z dobrodziejstw pedagogiki Montessori może skorzystać każde dziecko, a tym samym może być ona zastosowana przez każdego rodzica?
Montessori nie takie trudne
Niektórzy rodzice, słysząc słowo „metoda”, „pedagogika” czy też „wychowanie według…” uważają, że dany sposób pracy z dzieckiem absolutnie nie jest dla nich. Powód jest błahy – rodzice uważają bowiem, że aby zastosować daną metodę w domu, trzeba się ciągle doszkalać oraz kończyć specjalistyczne kursy. W kontekście pedagogiki Montessori rzeczywiście istnieją specjalne szkolenia, jednak przeznaczone są one głównie dla osób, które zawodowo pracują z dziećmi, na przykład w placówkach Montessori. Tymczasem podstawowe zasady tejże pedagogiki są na tyle proste, że można bez większego problemu zastosować je podczas codziennych czynności bądź zabawy z dzieckiem. Małe dobrodziejstwa Montessori można więc przenieść do własnego domu.
Wspieranie samodzielności
Głównym założeniem pedagogiki Montessori jest to, że dziecko już od narodzin jest ciekawe świata, który go otacza. Rodzice muszą przede wszystkim obdarzać pociechę miłością, jednak równie ważna jest obserwacja dziecka i wspieranie samodzielności już od najmłodszych lat. Niemniej jednak świat dorosłych wydaje się dzieciom ogromny i nieco niedostępny, przez co nauka samodzielności jest znacznie utrudniona. Jak ją wspierać? Przede wszystkim należy umieścić zabawki, książeczki oraz rzeczy, z których korzysta dziecko, na jego wysokości. Można w tym celu zakupić specjalne mebelki do pokoju dziecięcego lub po prostu położyć rzeczy na podłodze. Miejsce snu dziecka również powinno być dla niego łatwo dostępne. W przypadku malutkich dzieci doskonale sprawdza się materac zamiast łóżeczka. Maluch powinien jak najszybciej zacząć jeść samodzielnie – nie chodzi o to, aby rozszerzać jego dietę zaraz po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale o to, by dostosowywać wielkość pokarmu do wielkości dziecięcych rączek. Dziecko powinno również próbować samodzielnie się ubierać – w tym celu można kupować ubrania, które łatwo zdjąć i założyć, na przykład bez zamków czy guzików.
Kontakt ze światem
Wspieranie rozwoju zgodnie z zasadami Montessori zakłada pokazywanie dziecku różnych miejsc na świecie. W tym celu nie trzeba oczywiście wyjeżdżać do dalekich krajów – wystarczy codziennie odbyć choćby krótki spacer w inne, okoliczne rejony. Co ważne, nie należy unikać wychodzenia z domu zimą. Dziecko powinno również uczestniczyć w codziennych obowiązkach domowych – porządkach, przygotowywaniu posiłków i innych, dopasowanych do swojego wieku. Dla dziecka bardzo ważny jest kontakt z osobami w różnym wieku, dlatego warto jak najczęściej wychodzić z nim do ludzi. Co istotne, możemy mówić do dziecka normalnie, bez sztucznego, dziecinnego tonu. Zawsze należy mówić prawdę i uczyć dziecko przyznawania się do błędów.