Edukacja jest kluczową czynnością, służącą rozwojowi dziecka. Jednakże duża częstotliwość obowiązków oraz fakt, że rok szkolny trwa dziesięć miesięcy, może negatywnie wpłynąć na poziom motywacji oraz wytrwałości w dążeniu do celu przez dziecko. W jaki sposób aktywnie wspierać swoją pociechę? Jak podtrzymać motywację i być wsparciem?
Nauka poprzez zabawę
Jeśli dziecko przestanie kojarzyć szkołę wyłącznie z rutynowymi, nudnymi czynnościami, to jego aktywność z pewnością się poprawi. Wystarczy, że przedstawimy dziecku materiał omawiany w takcie zajęć lekcyjnych w sposób bardziej dla niego przystępny. Obecnie mamy dostęp do wielu programów multimedialnych, które uczą poprzez zabawę. Takie połączenie sprawi, że dziecko przyswoi daną partię materiału szybciej, przez co będzie miało więcej czasu wolnego dla siebie. Pamiętajmy także, że nasze podejście wpływa na postawę dziecka. Starajmy się odrabiać lekcję i uczyć się wraz z pupilem, nie zostawiajmy go samemu sobie. Wspólna nauka to najlepszy sposób na poznanie mocnych stron dziecka oraz idealna sposobność na wyeliminowanie deficytów.
Naucz się chwalić dziecko
Nic tak nie motywuje do dalszej nauki jak szczere pochlebstwa. Oczywiście nie można z nimi przesadzać, w przeciwnym wypadku dziecko osiądzie na laurach. Balans pomiędzy pochwałą, a konstruktywną krytyką to idealne połączenie. Z jednej strony nasza pociecha czuje nasze wsparcie, rozumie, że jej starania są doceniane, a z drugiej strony uświadamia sobie o konieczności dalszego samorozwoju.
Bądź narratorem korzyści płynących z nauki
Dziecko czasami nie zdaje sobie sprawy, jaki jest tak naprawdę cel przyswajania danego zagadnienia. Najlepszym rozwiązaniem na tak zaistniałą wątpliwość jest przedstawienie korzyści, jakie wynikną z jej przyswojenia. Nauka języka pozwoli na sprawną komunikację, umiejętność dodawania i odejmowania pozwolą wydać kasjerce odpowiednią ilość gotówki. Podawaj przykłady i zastosowanie zagadnień z różnych dziedzin. Tylko w ten sposób dziecko zrozumie istotę edukacji, a jego nastawienie się poprawi. Wizualizacja, to klucz do wyobraźni dziecka, a jej pobudzenie udostępnia wiele możliwości.
Pozwól dziecku odpocząć
Każdy z nas wie, że nie samą pracą żyje człowiek. Nie dziwi więc fakt, że twoje dziecko także potrzebuje wolnego czasu, w którego trakcie będzie rozwijało swoje pasja, zagra w ulubioną grę komputerową lub po prostu wyjdzie na spacer. Zdarzają się też gorsze dni, dlatego nie krytykuj pociechy, gdy otrzyma gorszą ocenę w szkole lub gdy jakaś partia wiedzy jest dla niego ciężka do nauczenia. Zrozumienie oraz wparcie to fundamentalne umiejętności służące w aktywizacji dziecka. Kiedy wczujesz się w oczekiwania dziecka, z pewnością przekonasz się, jaki jest jego punkt widzenia.
Nie uszczęśliwiaj dziecka na siłę
Dodatkowe zajęcia, koła zainteresowań lub lekcje sportowe, to jedne z wielu opcji, jakie serwuje szkoła. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z intensywnością, ponieważ dziecko szybko się zniechęci, a szkoła zacznie się mu kojarzyć z niekończącym się pasmem wymagań.