Pokój urządzony według filozofii Montessori, może być dla nas dość tajemniczym pojęciem. Sama nazwa Montessori pochodzi natomiast od nazwiska lekarki, Marii Montessori. Jest ona twórcą własnej metody wychowawczej, którą opracowała na podstawie obserwacji dzieci, które pochodziły z różnych ras, państw czy też kultur. Cała metoda wychowawcza według włoskiej lekarki opiera się przede wszystkim na wspieraniu samodzielności dziecka. Była ona także bardzo przeciwna ocenianiu dzieci poprzez różne klucze, ponieważ jej zdaniem hamuje to ich rozwój, a przede wszystkim wyobraźnię.

 

Stonowane barwy

Zgodnie z filozofią Montessori, pokój dziecka powinien być urządzony w bardzo stonowanych barwach. Naturalny kolor ścian oraz mebli to, na czym przede wszystkim warto się skupić. Poza tym niezwykle ważne jest unikanie w pierwszych miesiącach życia natłoku kolorowych zabawek czy też innych elementów. Dziecko ma bowiem w swoim pokoju się przede wszystkim wyciszać, a zbyt duża ilość barw nie gwarantuje mu tego. W pierwszych miesiącach swojego życia dziecko jest także bardzo wrażliwe na różnego rodzaju kontrasty. Można zatem kupować dziecku czarno-białe książki bądź też zabawki. Na samym początku to w zupełności wystarczy.

 

Dziecko jest odkrywcą

Poza tym filozofia Montessori opiera się także na tym, iż dziecko w początkowych latach swojego życia jest odkrywcą. Wciąż pracuje nad tym, by nieco lepiej poznać świat, by zaznajomić się z różnymi jego elementami. Można oczywiście mu to umożliwić również poprzez umieszczanie w jego pokoju przedmiotów, które będą posiadały różnorodne faktury. Przykładowo niektóre rzeczy mogą być drewniane, inne wykonane z wikliny czy też z metalu.

 

Natura

W tej filozofii nie może zabraknąć również realnego kontaktu dziecka z naturą. Trzeba przyznać, że dzieci są otaczane figurkami zwierząt czy też spotykają się z książeczkapokój ch z ich wizerunkami. Nie są to jednak realne odzwierciedlenia zwierząt. Niektóre z nich bowiem się uśmiechają, mają wyimaginowane kolory. Dziecko natomiast powinno poznawać świat takim, jakim jest on faktycznie. Dlatego dobrze jest umieszczać w jego pokoju między innymi figurki zwierząt, które są rzeczywiste. Bardzo ważnym elementem takiego pokoju, powinna być również dziecięca skrzynia ze skarbami. Co nasz maluch powinien w niej znajdować? Przede wszystkim różnego rodzaju naturalne elementy, jak przykładowo szyszki bądź też kawałki naturalnej bawełny.

 

Kieruj się potrzebami dziecka

Poza tym urządzanie takiego pokoju musi być kierowane przede wszystkim tym, iż jest to oczywiście pokój dla dziecka. Często pokój dla dziecka jest urządzany bardziej z myślą o rodzicach oraz ich ogólnej wygodzie. Tymczasem pokój ma być dla dziecka. To jego prawdziwa oaza, miejsce rozwoju. Dlatego wszystkie rzeczy powinny być dla dziecka dostępne nawet wtedy, gdy zaczyna ono raczkować. Wszystko powinno być zatem w miarę nisko. Gdy przykładowo inwestujemy w szafę, dobrze by miała ona dolne szuflady, w których nasza pociecha będzie mogła coś przechowywać. To jest bowiem miejsce, w którym dziecko dokonuje swoich pierwszych odkryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *