Maria Montessori swój system wychowawczy zaproponowała już ponad 100 lat temu. Choć od tego czasu wiele się zmieniło, wynaleziono i upowszechniono Internet, smartfony i odrzutowce, zasady pedagogiki włoskiej lekarki wciąż zyskują sobie uznanie. Powstaje coraz więcej przedszkoli i szkół opartych na tych regułach. Sekret skuteczności metody polega jednak nie na wychowaniu przedszkolnym, ale na odpowiednim zaadaptowaniu wpajanych tam reguł także w życiu prywatnym. Brak spójności postępowania może wprowadzać dziecko w stan zagubienia i utratę poczucia bezpieczeństwa. Jak dostosować swoje domowe zacisze do zasad Montessori?

 

Niskie ułożenie przedmiotów

Jednym z kluczowych założeń pedagogiki Montessori jest samodzielność dziecka. Aby ją osiągnąć musi mieć ono łatwy dostęp do pomocy edukacyjnych, zabawek, ubrań i książeczek. Wszystkie szafki i regały powinny być na wyciągnięcie ręki dziecka, czyli muszą wraz z nim wzrastać.

 

Łóżko

Powinno być przede wszystkim łatwo dostępne i bezpieczne. Stanowi ono centrum zabawy i jednocześnie gwarantuje, że dziecko spadając z niego nie zrobi sobie krzywdy. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie materaca.

 

Lustro

Wychodząc z założenia, że dziecko uwielbia zabawy z lustrem, w systemie Montessori instalowane są one na wysokości oczu dziecka. Dzięki podglądaniu swojego odbicia młode pokolenie uczy się także podstawowych zależności związanych z wyglądem i kształtem ciała człowieka.

 

Stół

Ważne jest uczenie dziecka od samego początku, do czego służą konkretne rzeczy. Stół to miejsce do zabawy, pracy i jedzenia. Jest niezbędne w wyposażeniu pokoju dziecka i powinno być dostosowane do jego potrzeb.

 

Ubrania

Montessori oznacza wolność wyboru. Aby zapewnić ją dziecku należy umożliwić mu swobodny dostęp do ubrań. To ono samo powinno zadecydować, czy chce ubrać koszulkę w dinozaury, czy bluzkę w lalkę. Ubrania jak i inne rzeczy, powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki dziecka.

 

Książki

Nie da się ukryć, że jeśli w dzieciństwie nie udostępnimy dziecku możliwości czytania, później będzie mu bardzo trudno wyrobić w sobie ten nawyk. Badania potwierdzają, że łatwiej podjąć się czytania, jeśli widzimy oładki książek. Należy je więc ustawić nisko. Można do tego celu wykorzystać modne ostatnio wiszące półki ekspozycyjne.

 

Zabawki

W przestrzeni Montessori nie znajdziemy grających, plastikowych zabawek. Zamiast nich wszelkie materiały wykonane są z trwałych budulców, głównie z drewna. Samochody, pchacze, kulodromy, klocki – wszystkie powinny być wysokiej jakości. Tylko takie pomoce gwarantują rozwój sensoryczny dziecka i bezpieczeństwo użytkowania. Przykładem materiału spełniającego wymagania pedagogiki Montessori są tablice manipulacyjne, które kompleksowo działają na rozwój dziecka w różnych obszarach.

 

Dekoracje

Przeglądając zdjęcia pokoi w stylu Montessori zwraca uwagę umiłowanie dla natury. Dobrym pomysłem jest własnoręczne wykonanie takich ozdób jak drzewa czy zwierzęta wiszące na ścianie lub malowane góry. Wskazane jest także udekorowanie pokoju przedmiotami, które będą uczyć dziecka konkretnych umiejętności. Przykładami mogą być alfabet lub zegary prezentującą różnice czasów na świecie.

Urządzenie pokoju do zasad Montessori nie wymaga kosztownych nakładów czy wiele trudu. Liczy się przede wszystkim inwencja i wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *