Bałagan w dziecinnym pokoju to kłopot, z jakim boryka się większość rodziców. Niestety maluchy niejednokrotnie zapominają o odkładaniu rzeczy na własne miejsce, zatem wnętrze, w jakim się bawią, potrafi wyglądać, jakby przeszedł poprzez nie orkan. Na szczęście odpowiedni przykład ze strony rodziców i dobre urządzenie pokoju pomoże dziecku w zachowaniu porządku we własnym otoczeniu. W związku z tym, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Każdy przedmiot posiada własne miejsce

Każdy przedmiot posiada własne miejsce oraz każdy przedmiot odkładamy na miejsce. Starajmy się nauczyć się dzieci, by po zakończonej zabawie odkładały rzeczy na miejsce. Zapewne, wiem, brzmi to nieprawdopodobnie oraz takie pewnie będzie na starcie, lecz należałoby rozpocząć od małego. Niewątpliwie sporo zależy również od cech charakteru, które objawia własne dziecko.

Zabawa bez zabawek zatem potrzeba prawdziwości

Do ukończenia 3 roku życia dziecko wymaga kontaktu z prawdziwą rzeczywistością, po to, aby zauważyć, jak funkcjonuje świat. Właśnie po 3 roku życia uruchomiona jest „rozrywka”. Czy widzisz, iż dziecko potrafi niezwykle błyskawicznie znużyć się zabawką? Czemu? Ponieważ ona nie jest prawdziwa. Dziecko poznaje, iż duzi podsuwają mu substytuty oraz domaga się czegoś prawdziwego, czegoś z własnego życia. Kto wymyśla zabawki oraz czym się przy tymże kieruje? Właściwie nie są to dzieci.

Wyznacz dziecku powierzchnię

Aby uniknąć chaosu w pokoju dziecka, należy dobrze wykorzystać jego powierzchnię. Póki nasza pociecha jest kilkulatkiem, należałoby zapomnieć o dekoracjach w formie kwiatków w donicach, wazonów lub obrazów. Pokój dziecka ma być jego powierzchnią, zatem nie powinniśmy umieszczać w niej swoich dekoracji. Jednakowo ważne jest dobre rozmieszczenie wszystkich zabawek. Owe, jakimi bawi się przeważnie, powinniśmy postawić w zasięgu jego wzroku. Może to być zakątek, jaki urządzimy na ziemi czy mniejsze półki w szafie, aby w razie konieczności mały zawsze mógł po nie sięgnąć.

Nauka porządku od urodzenia

Dzieci od maleńkości naśladują rodzica. Wcześniej miny natomiast później zachowania oraz słowa. Jeżeli przegapimy tenże czas, później będzie niezwykle ciężko wyegzekwować porządek. Należy zadbać, by powierzchnia w całym domu była uporządkowana. Każda rzecz miała własne miejsce oraz zachowanie porządku stawało się rutyną. Dziecko nas bacznie obserwuje oraz widzi własne zachowania. Należy zadbać choćby o najdrobniejsze elementy takie jak wrzucanie brudnych ubranek do pojemnika na pranie lub podnoszenie oraz wyrzucanie małych papierków do śmieci.

Zrób ze sprzątania zabawę

Sprzątanie dziecięcych zabawek oraz klocków może być także atrakcją dla Ciebie oraz dziecka. Zbiorniki plastikowe pomogą podtrzymać porządek. Możesz wkładać do nich zabawki czy klocki na zmianę z dzieckiem lub uczyć je odcieni, dostarczając do danych pudełek. Nie jest to sprzątanie, jakie zajmuje chwilę, lecz jest to doskonały wieczorny konsensus pomiędzy zachowaniem porządku w mieszkaniu natomiast rozrywką z małym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *