Obecnie coraz więcej placówek przedszkolnych oferuje kształcenie maluchów w myśl pedagogiki Montessori. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że choć sama koncepcja Montessori ma już ponad 100 lat, stała się ostatnio bardzo modna, przez co niektóre przedszkola mogą reklamować się jako Montessori, choć w praktyce niewiele mają z tą metodą wspólnego? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę zapisując dziecko do przedszkola Montessori?
Placówka dla dzieci
Przedszkole montessoriańskie stworzone jest przede wszystkim dla dziecka, a nie po to, aby zapewnić dziecku opiekę (choć ten aspekt też jest oczywiście bardzo ważny). Samo wnętrze sal, w których dzieci spędzają czas, powinno być więc im przyjazne – jasne, otwarte przestrzenie to coś, co wyróżnia przedszkole Montessori. Dodatkowo wszystkie przedmioty, z których korzystają dzieci, powinny znajdować się na ich wysokości. Co istotne, w sali musi być podział na kąciki tematyczne, kącik przygotowywania jedzenie i spożywania posiłków oraz kącik do czytania. W tradycyjnym przedszkolu Montessori nie powinno znajdować się biurko, przy którym siedzi nauczyciel. Warto również zwrócić uwagę na to, czy placówka posiada własny ogródek, w którym dzieci mogą spędzać czas. Ideą Montessori jest wychowanie dziecka w zgodzie z naturą. Maluszek spędza w przedszkolu sporo czasu, zatem do codziennych rytuałów powinno należeć wychodzenie na dwór. Spacery czy nawet krótkie przebywanie na powietrzu powinno mieć miejsce także zimą.
Nauczyciel – obserwator
W przedszkolach Montessori zwykle pracują osoby po odpowiednich kursach z tejże pedagogiki. Warto więc zapytać, czy zatrudnione w przedszkolu osoby mają wiedzę na temat wychowania dziecka w duchu Montessori i gdzie takową zdobyły. Trudno bowiem bazować jedynie na wiedzy dostępnej w internecie, aby móc zostać prawdziwym nauczycielem Montessori. Dodatkowo w przedszkolu nie powinien być stosowany system kar i nagród, natomiast same grupy, na które podzielone są dzieci, muszą być wymieszane pod kątem ich wieku. Nauczyciele powinni obserwować dzieci, a nie tylko przekazywać informacje czy udostępniać materiały. Obserwacja powinna opierać się na ocenie zdolności dziecka i jego możliwości rozwojowych. Oczywiście zgodnie z pedagogiką Montessori u dziecka należy wspierać samodzielność i ciekawość świata.
Nazwa nic nie znaczy
Choć nazwa przedszkole Montessori brzmi dumnie, nie dajmy się nabrać na tytuły. Przedszkole Montessori musi bowiem spełniać warunki tejże metody wychowania, a nie tylko posiadać piękną, chwytliwą nazwę. Co istotne, czesne w tego typu placówce nie powinno znacznie odbiegać od czesnego, które będzie trzeba zapłacić w przedszkolach zwykłych. Jest to kolejna metoda właścicieli przedszkoli na rodziców, którzy niewiele wiedzą o Montessori – wzbudzić w nich przekonanie, że za lepszą edukację swojego dziecka muszą zapłacić więcej. Oczywiście samo czesne może wynosić odrobinę więcej, wszak jego wysokość uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Niemniej jednak sama nazwa „Montessori” nie powinna drastycznie go podnosić.