Kiedy dowiadujemy się o tym, że na świat przyjdzie nowy potomek- z pewnością jesteśmy z tego powodu niezwykle szczęśliwi. Wychowywanie dziecka przysparza wiele problemów, z którymi musimy sobie radzić. To właśnie od rodziców zależy, w jaki sposób kształtować się będzie dziecko, a także jak poradzi sobie w dorosłym życiu za kilkanaście lat. W jaki sposób wychowywać dziecko? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak się zachowywać w poszczególnych sytuacjach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Wyznaczaj granice

Jedną z ważniejszych kwestii jest wyznaczanie granic. W dorosłym życiu jest ich wiele- musimy stosować się do kodeksu prawnego, nie możemy przechodzić na czerwonym świetle, zachowujemy się odpowiednio w pracy i w miejscach publicznych. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze pociechy, że one również mają ściśle ograniczone granice, których nie mogą przekraczać. Możemy ograniczyć chociażby czas przesiadywania przed urządzeniami elektronicznymi. Pamiętajmy o tym, że dzieci są bacznymi obserwatorami naszego zachowania. Często wyznaczamy szlaki postępowania, dlatego też tak istotne jest, abyśmy sami dawali przykład innym.

Tłumaczenie to podstawa wychowania

Ważne jest, aby tłumaczyć dziecku własne postępowanie. Należy zrobić to w sposób dosadny i stanowczy, aby pociecha zrozumiała, dlaczego stało się właśnie tak, a nie inaczej. Dzięki temu niektóre sytuacje pozostaną w pamięci na bardzo długi okres czasu, a przecież jest to dla rodzica ogromny sukces. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie angażować emocji, wypowiadać się przyjaznym, miłym i spokojnym głosem. Niestety nie jest skuteczne mówienie, jakiego zachowania nie tolerujemy. Aby pociecha nas posłuchała, powinniśmy konkretnie nakreślić daną sytuację. Przykładem może być chociażby „Nie biegaj, bo się przewrócisz i możesz sobie zrobić krzywdę”, samo „Nie biegaj” nie wystarczy.

Spróbuj zrozumieć swoje dziecko

„Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”- stwierdzenie to idealnie sprawdza się w przypadku wychowywania dziecka. Z własnej perspektywy niektóre zachowania naszych pociech są dla nas niezrozumiałe. W takich przypadkach warto spróbować zrozumieć dziecko, wcielić się w nie. Wyobraź sobie sytuację, w której zamieniacie się rolami- dlaczego doszło do takiej sytuacji? Stawiając się w innej perspektywie jesteśmy w stanie zrozumieć dane zachowanie, w konsekwencji unikniemy nieporozumień w przyszłości.

Opanuj swoje emocje

Najgorsze co możemy robić podczas wychowywania dziecka to krzyczenie i reagowanie emocjonalne. Każdą sytuację powinniśmy przeanalizować chłodną głową, dzięki czemu nasze zachowanie jest pod pełną kontrolą. Podnosząc swój ton wypowiedzi, starsze dziecko najczęściej reaguje podobnie, co może prowadzić do niepotrzebnych i niechcianych konfliktów. Zamiast tego mówmy spokojnym tonem, opanujmy emocje, wróćmy do trudnej rozmowy w późniejszym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *