Badania psychologiczne mówią, że każdy rodzic miewa chwile zwątpienia i złości. Rodzice często są zmęczeni, a następnie wycieńczenie przechodzi w stres i biczowanie samych siebie. Bycie rodzicem to przede wszystkim dodatkowe obowiązki i zobowiązania. Jednak życie nie powinno się składać jedynie z nich. W rodzinnych życiu ważne są pozytywne nawyki, które bezpośrednio wpływają na relację rodziców z dzieckiem. Maluch powinien dostać wszystko, co najlepsze, jednak nie kosztem życia dorosłych ludzi. W cierpliwym wychowaniu najważniejsze są zdrowe nawyki, które przekładają się na szczęśliwe dzieciństwo. Poniżej przedstawiam 6 nawyków, które polepszą Twoją relację z dzieckiem.
1. Zdrowe ustalanie granic
Warto mówić swojemu dziecku stanowcze „nie”, a z drugiej strony zapewniać go o swojej miłości. Warto ustalać granice, gdy dziecko robi coś niebezpiecznego lub bawi się rzeczami potencjalnie mogącymi zrobić mu krzywdę. Maluchy często zaczynają płakać, gdy zabierze się im ukochaną „zabawkę” z rąk. Wtedy należy do niego podejść i zapewnić, że się go kocha, jednak nie może się tym bawić. Stanowcze „nie” może zadziałać także inaczej. Dziecko po prostu uśmiechnie się i zajmie czym innym. Można do zakazów dodać krótki komentarz, jednak nie powinien mieć on formy reprymendy lub strofowania. Ważna jest komunikacja oparta na szacunku, a nie złości i krzyku. Wtedy dziecko nabiera zaufania co do rodzica.
2. Komunikacja oparta na szacunku
Dziecko to inny człowiek. Nigdy nie robi czegoś przeciwko swym rodzicielom, a dopiero uczy się samodzielnie życia, popełniając szereg błędów. W komunikacji najważniejszy jest szacunek, bezwarunkowa miłość i brak ocen. Warto traktować swe dziecko jako gościa w domu, czy dorosłego człowieka. Gdy nie będzie oceniane, nabierze zaufania do rodziców, odkrywając przed nimi swój charakter i temperament.
3. Wspieraj niezależność dziecka
Gdy dziecku coś nie wychodzi-warto go wspierać, jednak nie podsuwać mu gotowych rozwiązań pod nos. Przekąski na niskim stoliku, strefa zabaw, akcesoria edukacyjne to przydatne rzeczy. Dziecko ma wbudowany własny kompas, który mówi mu, co robi źle, a co dobrze. Podnosi to umiejętności dziecka i rozwija jego pewność siebie.
4. Chwila oddechu z dzieckiem
Dla dzieci czas płynie inaczej. Mają one mnóstwo czasu i mało obowiązków. Znajdź chwilę dla swego dziecka. Czas, w którym skupiasz uwagę tylko i wyłączenia na nim, może być to chwila zabawy lub zwyczajnej obserwacji malucha. Nie pędź, nie spiesz się, tylko pozwól dziecku robić wszystko w swoim tempie.
5. Rozmawiaj z dzieckiem, jak z dorosłym
Nie zdrabniaj, nie używaj dziecinnych słów. Dzieci wolą, jak traktuje się je poważnie. Dzięki zwykłym rozmowom ich mowa dużo szybciej się rozwija. Warto uczyć dziecko wielu skomplikowanych słów lub używać ich w jego towarzystwie. Maluch zacznie samodzielnie wyłapywać je z kontekstu, a następnie zadawać pytania o ich znaczenie. Jest to niezwykle ważne w rozwoju jego kompetencji komunikacyjnych.
6. Obserwuj
Kwintesencja całej filozofii Montessori to obserwacja dziecka. Codziennie jest ono kimś innym, a pewnego dnia wyrośnie z niego człowiek z charakterem. Warto obserwować dziecko i wiedzieć co daje mu prawdziwą radość, a co go najbardziej interesuje.