Dziś wielu rodziców decyduje się na wychowanie dziecka w duchu Montessori. Wraz z rosnącą świadomością rodziców i nauczycieli, na temat psychiki i samoświadomości młodego człowieka, rośnie również zainteresowanie tą metodą, opartą na odkrywaniu świata w duchu tolerancji, humanizmu i poczuciu przynależności do społeczeństwa. Jednak, jak w każdej dziedzinie życia –  wszelkie zmiany i rewolucje, należy rozpocząć od siebie i swojego nastawienia. Wychowanie dziecka w duchu Montessori, rozpoczyna się od świadomości, odpowiedniego toku myślenia i gotowości rodzica. Obie strony muszą być prawidłowo nastawione do wprowadzonej „filozofii” wychowawczej.

Jak przygotować się na rozpoczęcie wychowania dziecka, według metody Montessori?

Świadomość i poznanie metody Montessori, to podstawa wychowania dziecka przy jej pomocy. Jeśli zdecydujesz, aby twoja pociecha odkrywała świat właśnie w duchu tej konkretnej metody, postaraj się maksymalnie poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Twoje rozeznanie tematu jest kluczowe, ponieważ to rodzic odpowiedzialny jest za konsekwencję w działaniu. Staraj się czerpać swoją wiedzę w zakresie metody Montessori z książek, blogów wychowawczych, ciekawych artykułów. Zastanów się, jakie korzyści mogą z niej płynąć i jakie benefity przyniesie twojemu dziecku w przyszłości. Świadomość jest niezwykle istotna.

Pozytywne nastawienie i wdrożenie teorii w życie jest tu bardzo istotne. Jak każdy rodzic, ty także nie masz cierpliwości ze stali i czasem poczujesz, że zwyczajnie opadasz z sił. Dzień słabości lub gorsze samopoczucie twojego dziecka, to nie powody, żeby zaprzepaszczać swoje sukcesy i efekty, jakie przyniosło wychowanie dziecka za pomocą metody Montessori. Przygotuj się psychicznie na to, że będziesz musiał  pozwolić  swojemu dziecku podejmować pewne decyzje i działania samodzielne. Bądź świadom, że metoda ta wymaga pozostawienia dziecku wolności wyboru w wielu kwestiach. Tu istotne jest ogromne wsparcie i zrozumienie z twojej strony. Chociaż możesz posiłkować się pracą ze zwierzętami, zapisaniem dziecka do odpowiedniego przedszkola, czy zakupem zabawek zgodnych z duchem tej metody-to tak naprawdę ty jesteś odpowiedzialny za naukę empatii, odpowiedzialności i samodzielności twojej pociechy.

Jak przygotować dziecko na wychowanie według metody Montessori?

Najlepszym przygotowaniem dziecka, jest wspierający i pełen zrozumienia rodzic. Uwierz, że twoje dziecko jest bardzo inteligentne i odnajdzie się w każdej, nawet trudnej sytuacji. Bądź obok i chwal, ale nie wyręczaj. Przygotujesz w ten sposób dziecko, do pewnych założeń metody Montessori.

Możesz także przygotowywać dziecko do pracy w ciszy i w spokoju. Ucz i tłumacz, że podczas nauki wszelkie urządzenia, takie jak telewizor, tablet, radio powinny być wyłączone, że to czas skupienia i chłonięcia wiedzy. Im wcześniej wdrożysz w swoim domu takie zasady, tym lepiej.

Przygotuj otoczenie swojego dziecka. Sen, czy nauka nie powinny kojarzyć się z karą! Spraw, aby otoczenie dziecka było przyjemne. Zabierz mu z drogi wszelkie przeszkody. Zapoznaj się z tym, jakie zabawki są szczególnie polecane podczas wychowywania dziecka metodą Montessori, zorientuj się, jak odpowiednio przygotować swój dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *