Każdy rodzic czy opiekun pragnie zagwarantować swojemu dziecku właściwe warunki do rozwoju, który będzie procentował w dalszym życiu. Proces edukacji młodego człowieka rozpoczyna się już od pierwszych miesięcy jego życia. Maria Montessori to prekursorka, dzięki której w obecnym świecie jesteśmy w stanie zapewnić każdemu dziecku zdrowy, naturalny i swobodny rozwój. Jak powinno wyglądać wychowanie dziecka w duchu Montessori w praktyce? Przyjrzymy się zagadnieniu z bliska.
Szkoła Montressori i jej krótka charakterystyka
Szkoła Montressori oparta jest na jednej, bardzo prostej i logicznej zasadzie. Według twórczyni słynnej na całym świecie metody wychowawczej, każde dziecko jest inne, a utarte schematy postępowania, wychowania oraz edukacji, niweczą chęć odkrywania świata. W praktyce oznacza to, że każde dziecko powinno indywidualnie kroczyć przez różnorodne meandry edukacyjne, wedle swojego własnego planu rozwojowego. Podobnie jak dorośli, każde dziecko ma własne umiejętności, kompetencję, które umożliwią efektywną naukę na bardzo wielu, różnorodnych płaszczyznach. Rolą rodziców, pedagogów czy opiekunów jest stworzenie wolnej przestrzeni do nauki, zabawy i poznawania świata, która rozbudza kreatywność, abstrakcyjne myślenie i staje się „motorem” do pogłębiania własnych umiejętności oraz wiedzy.
Zabawki Montressori, czyli teoria w praktyce
Zabawki stworzone w myśl teorii Montressori pozwalają każdemu dziecku na połączenie doskonałej, twórczej zabawy, która będzie szła w parze z efektywną edukacją. Zabawki Montressori dedykowane są dla dzieci w szerokim przedziale wiekowym, dzięki czemu doskonale możemy dopasować zabawę do umiejętności oraz zainteresowań każdego młodego człowieka. Zabawki stworzone według zasad wychowania metodą Montessori, w praktyce kładą nacisk na takie obszary jak:
– swobodny wybór,
– izolowanie trudności,
– porządek,
– własne działanie,
– samokontrola.
Jak bawić się w myśl metody Montressori?
Zabawki Montressori to niezwykle szeroka, różnorodna gama wielu ciekawych produktów, które pozwalają na doskonały rozwój dziecka w każdym wieku. W praktyce, dla niemowlaka i rocznych dzieci warto wybrać drewniane grzechotki, zabawki motoryczne dla Maleństwa, zawieszane elementy do wózka, łóżeczka czy kołyski, trapezy, muzyczne zabawki dla najmłodszych, drewniane auta czy naturalne zabawki do kąpieli.
Dla dzieci nieco starszych, od drugiego roku życia, by prowadzić edukację w zgodzie z metodą Montessori, warto wybrać różnorodne gry i łamigłówki, które zainteresują każde dziecko i pozwolą na zdobycie nowej, interesującej wiedzy. Dla małych konstruktorów należy postawić na zestawy do budowania, które pozwolą na doskonały rozwój motoryki.
Edukacja dziecka w duchu Montessori w praktyce nawiązuje do codziennych rytuałów i czynności. To sprawia, że wszelkie przedmioty otaczające nas każdego dnia, w naszych domach czy ogrodach, stanowią doskonałe „narzędzia” do inspirującego poznawania świata przez każde dziecko.