W życiu dziecka przychodzi taki moment, w którym musi ono swoje pierwsze kroki na edukacyjnej ścieżce. Niemniej jednak nie jest to tylko i wyłącznie stresujący moment dla samego dziecka, ale także i dla jego rodziców. Nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że to rodzice odpowiadają za moment wysłania malucha do odpowiedniej placówki oświatowej i wiedzą oni dobrze, że ta decyzja może dość mocno zaważyć na przyszłości dziecka. Oczywiście znajdziemy tradycyjne szkoły publiczne, które są chyba najlepiej znane, ale z drugiej strony mamy także szkoły Montessori, które są placówkami prywatnymi. Jednak czy warto zdecydować się na to, by posłać pociechę do takiej szkoły?

Szkoły Montessori- co to za szkoły?

Okazuje się, że szkoły Montessori stają się w naszym społeczeństwie- a w szczególności wśród rodziców- coraz to bardziej popularne. Niemniej jednak by zrozumieć idee jaką kierują się szkoły Montessori, trzeba bliżej przyjrzeć się sylwetce samej Marii Montessori. Była ona świetnie znaną pedagog i psycholog, która praktycznie większość swojego życia poświęciła pracy z najmłodszymi. Maria Montessori szukała bowiem zależności w jaki możne wspomóc rozwój dzieci i jednocześnie w niego nie ingerować. Powstanie szkół Montessori wiąże się więc z niczym innym jak tylko ze znacznym rozpowszechnieniem się tej idei. Wobec tego zajęcia w takich placówkach na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mocno niestandardowe. Okazuje się bowiem, że lekcje odbywają się przez określony czas, a pozostała część dnia jest dla dzieci czasem wolnym, w którym mogą one poświęcić się zabawie, odrabianiu lekcji i innym przyjemnością. Szkoła Montessori wprowadza także do programu dodatkowe zajęcia np. poświęcone ekologii lub życiu rodzinnemu. Dodatkowo nauczyciele nie skupiają się jedynie na czytaniu z podręczników, ale dają uczniom zadania, które mają przede wszystkim sprawić, że dany przedmiot oni zrozumieją. Szkoły Montessori ograniczają ingerencję nauczyciela jedynie do niezbędnej pomocy. Sam z siebie nie powinien on ingerować w lekcje dziecka. Co więcej, szkoły Montessori oferują o wiele bardziej indywidualny tok nauczania, który odpowiada idealnie potrzebom dziecka.

Czy więc warto wysłać dziecko do szkoły Montessori?

Nie da się ukryć, że szkoły Montessori mogą nurtować wielu rodziców. Pojawia się bowiem pytanie, w jaki sposób dziecko samodzielnie może opanować materiał, by nadążyć za podstawą programową? Otóż okazuje się, że wcale nie jest to niewykonalne. Szkoły Montessori pozwalają dzieciom na to, by rozwijały się one we własnym tempie i by mogły one samodzielnie próbować rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Wobec tego daje to o wiele większe możliwości i swobodę, której często brakuje w tradycyjnych placówkach. Z całą pewnością można stwierdzić, że wysłanie dziecka do szkoły Montessori nie będzie błędną decyzją. Często okaże się, że maluch o wiele lepiej sobie radzi z opanowaniem materiału, a także o wiele chętniej gości w danej placówce, niż miałoby to miejsce w przypadku normalnej szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *