W życiu rodzica i dziecka przychodzi taki moment, w którym ich relacje ulegają znacznej zmianie. Oczywiście zmiany te nie zawsze są korzystne, a budowanie odpowiednich relacji z pociechą zwykle jest dość dużym wyzwaniem dla dwójki- rodzica i dziecka. Mimo wszystko obie strony z pewnością chcą utrzymywać ze sobą zacieśnione więzy, bo jak wiadomo, miłość matki czy ojca do dziecka- i odwrotnie- jest najsilniejszym uczuciem. Warto jednak zauważyć, że zarówno rodzic jak i dziecko mają zupełnie inne światy i poglądy, które muszą być zaakceptowane i zrozumiane. Wobec tego, w jaki sposób można poprawić relacje ze swoją pociechą?

1. Nic na siłę!- wybierz odpowiedni moment na rozmowę

Każdy z nas ma czasem chwilę, w której wolałby być w samotności i z nikim się nie kontaktować. Wbrew pozorom taki stan odczuwają nie tylko dorośli, ale także i nasze pociechy. Z pewnością dzieci reagują na to inaczej. Mogą bowiem płakać, grymasić, czy próbować w inny sposób swoje negatywne emocje. Jednak w tym momencie rodzice wykazują się zwykle dość pokaźnym brakiem zrozumienia i reagują podobną frustracją. Okazuje się, że jeśli chcemy znaleźć sposób na to, by odbudować lub wzmocnić relacje z naszą pociechą, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie odpowiedniego momentu na rozmowę o uczuciach i emocjach. Rodzice muszą bowiem pamiętać, że dziecko często ma problem z dokładnym nazwaniem tego co czuje, a dorośli z kolei mają często problemy z dokładnym zrozumieniem. Wobec tego, jeśli rzeczywiście zależy nam na tym, by zacieśnić relacje z dzieckiem, wówczas musimy dać sobie chwilę na odpoczynek, zaczerpnięcie głębszego oddechu, a następnie musimy także zebrać myśli. Warto taki czas dać również naszym pociechom. Dopiero po tym, warto zdecydować się na rozmowę, w której okażemy dziecku zrozumienie i pokażemy, że może nam ono zaufać. Wówczas z pewnością pewne więzy zostaną odbudowane.

2. Uczestnicz w życiu dziecka, nie tylko od święta

Często zdarza się tak, że w natłoku codziennych obowiązków, brakuje nam chwili czasu tylko dla siebie. Faktem jest, że- wedle naszych przekonań- poświęcamy maluchom dużo czasu. Możemy np. odrabiać z nimi lekcje, czy wspólnie oglądać bajki. Jednak to, co dla nas może wydawać się wiecznością, dla naszych dzieci jest tylko ulotną chwilą. Tak naprawdę nie bierzemy czynnego udziału w życiu dziecka, a to jest najgorszym wrogiem zbudowania odpowiednich relacji rodzinnych. Wobec tego starajmy się uczestniczyć w zabawach malucha, pytajmy go jak minął mu dzień i postarajmy się poznać jego myśli. W ten sposób z pewnością uda się nam do dziecka zbliżyć.

3. Daj sobie czas i się nie spiesz

Budowanie relacji z dzieckiem to proces długotrwały oraz wieloetapowy. Niestety, rodzice muszą przygotować się na to, że czeka ich dość spory wysiłek. Nic bowiem nie zostanie zbudowane w przeciągu kilku dni czy tygodni. Dajmy więc sobie i swojemu dziecku czas na to, by zaadoptować się do nowej sytuacji. Dzięki temu z pewnością uda się nam naprawić to, co zostało nadszarpnięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *