Nie da się ukryć, że dosłownie każdy z rodziców chce zapewnić swojemu dziecku to co najlepsze. Okazuje się jednak, że w ich przypadku najważniejsze staje się to, by maluchy miały zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i dalszej pracy nad sobą. Umysł i poglądy dziecka, a także jego umiejętności i cechy charakteru na wczesnym etapie ciągle się kształtują, a to oznacza, że potrzebują także odpowiedniej stymulacji. Wobec tego, coraz więcej rodziców zwraca się w stronę zabawek edukacyjnych. To właśnie one mają mieć najkorzystniejszy wpływ na rozwój u malucha. Jednocześnie zabawki edukacyjne w dalszym ciągu są mocno zróżnicowane. Wobec tego, jak można je odpowiednio dobierać, by skutecznie wspierały one rozwój dziecka?

Drewniane instrumenty muzyczne- maluch nam za to podziękuje

Wybór zabawek dla malucha może okazać się jednym z największych dylematów wśród rodziców. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich oferta jest na tyle zróżnicowana, że ciężko jest jednoznacznie określić, które z nich rzeczywiście w pozytywny sposób wpłyną na kształtowanie się charakteru i samej osobowości dziecka. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że zabawki dla dziecka mogą również wpłynąć na rozwój jego talentów i umiejętności, a w tym momencie najlepiej sprawdzą się drewniane instrumenty muzyczne. Wykonane są one- jak sama nazwa wskazuje- z drewna, a co za tym idzie, cechują się one bezpieczną i naturalnie prostą formą. Niemniej jednak instrumenty muzyczne jako zabawki dla dziecka będą spełniać prawdziwie nieocenioną rolę. Przede wszystkim to właśnie za ich pomocą maluch będzie mógł odkrywać swoje talenty, a jego zmysły- szczególnie zmysł słuchu- będzie odpowiednio stymulowany i pobudzany. Nie można w tym momencie zapomnieć także o tym, że gra na instrumentach pozwoli w skuteczny sposób rozwijać motorykę dziecka- zarówna małą jak i dużą. Wobec tego zakupu takich zabawek dla dziecka, rodzice z pewnością nie będą żałować.

Zabawki Montessori i ich wpływ na rozwój dziecka

Szczególną kategorią zabawek, na które warto jest zwrócić uwagę, są zabawki Montessori. Jak sama ich nazwa wskazuje, są one zgodne z założeniami Marii Montessori, czyli pedagog, która poświęciła praktycznie całe swoje życie na pracę z dziećmi. Zabawki Montessori to zabawki wyjątkowe. Nie narzucają one bowiem dziecku konkretnej- z góry ustalonej- interpretacji. Wobec tego pozwalają do maksimum pobudzić dziecięcą kreatywność i dają maluchom pełne pole wyboru. Co więcej, zabawki te są wyjątkowo proste, gdyż ich ideą jest danie dziecku całkowitej swobody. Rodzice nie powinni ingerować w zabawę dziecka, a raczej powinni oni spełniać rolę biernego obserwatora wydarzeń. Takie zabawki w skuteczny sposób stymulują rozwój dziecka na niezwykle wielu płaszczyznach. Dodatkowo przyczynią się one do kształtowania pewnych cech osobowości jak np. umiejętność radzenia sobie z problemami, czy znajdowania logicznego wyjścia z sytuacji, a cechy te mają ogromny potencjał na przyszłość. Warto również zwrócić na to uwagę, przy wyborze zabawek dla malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *