Zajęcia w żłobku lub w przedszkolu mają zwykle charakter edukacyjny, przynajmniej w pewnym stopniu. Ogromne znaczenie dla rozwoju malucha ma także praca własna z rodzicem bądź pod nadzorem rodzica. Zabawa lub praca, bo tak nazywana jest ona w metodzie Montessori, ma wymiar nie tylko rozrywkowy, ale również edukacyjny. Jak mądrze pracować z dzieckiem?

Nauka przez zabawę

Dla dzieci typowa nauka jest bardzo nużąca i może zniechęcić je do poznawania świata. Co więcej, w przypadku maluchów nauka w ścisłym tego słowa znaczeniu jest po prostu niemożliwa. Dziecko w wieku dwóch, a nawet trzech lat nie zasiądzie chętnie do podręcznika i nie będzie rozwiązywać zadań czy pracować z tekstem. Maluchy najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego do każdej warto wprowadzić pewien walor edukacyjny. Rodzice, którzy wychowują dziecko zgodnie z zasadami Montessori doskonale wiedzą , o czym mowa. Chodzi bowiem o to, aby wykonując konkretne czynności dziecko miało okazję do nauki. Choć dzieci są bardzo ciekawe świata, potrzebują także przewodnika po nim. Takim przewodnikiem jest właśnie rodzic, który pracuje z dzieckiem, a tym samym pomaga mu poznawać świat.

Nie wszystko na raz

Praca własna z dzieckiem nie powinna angażować wszystkich jego zmysłów czy umiejętności. Wręcz przeciwnie – jedna czynność ćwiczy jedną umiejętność. Dzięki temu dziecko będzie miało okazję lepiej poznać świat. Rodzice mogą do pracy wykorzystać pomoce Montessori, jednak doskonale sprawdzą się również przedmioty, które każdy z nas posiada w domu. Możemy na przykład zaproponować dziecku przesypywanie makaronu do kubeczka czy budowanie wieży z kubeczków. Ważne, aby dziecko mogło bawić się samodzielnie pod okiem swojego przewodnika, czyli rodzica. Częstym błędem, jaki popełniamy szczególnie w kontekście najmniejszych dzieci, jest przesadne pomaganie im nawet w tych czynnościach, które nie sprawiają im problemu. Chodzi o to, aby dziecko miało możliwość samodzielnej pracy, przy której nauczy się danej czynności najlepiej. Rodzic powinien być jednak obserwatorem, który cierpliwie tłumaczy i odpowiada na pytania dziecka. Bardzo często rodzice angażują się w inne czynności domowe, podczas gdy dziecko pochłonięte jest zabawą. Niemniej jednak dorośli muszą zwracać uwagę na dziecko, które czuje wtedy, że ma w rodzicu oparcie i rodzic jest nim zainteresowany. Na pracę własną z dzieckiem należy poświęcać czas każdego dnia. Wtedy zapewnimy dziecku harmonijny i zrównoważony rozwój.

Zabawy odpowiednie do wieku

Rodzice mają tendencję do proponowania dzieciom zabaw, które wykraczają poza ich możliwości. Nie jest to dobry sposób na zainteresowanie malucha pracą własną – dziecko powinno nabywać umiejętności adekwatnych do swojego wieku. Nie możemy proponować maluchowi zabawek, którymi bawić się jeszcze nie umie. To trochę tak, jak z jazdą na rowerze – nie zaproponujemy dwulatkowi rowerka dwókołowego, gdyż zwyczajnie nie będzie on umiał na nim jeździć. Wybierzemy raczej rowerek biegowy, na którym jeżdżenie będzie bezpieczne i sprawi dziecku radość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *