Maria Montessori opracowała kilka nawyków dnia powszedniego, które powinny znaleźć się w każdym życiu rodzinnym.

Radzenie sobie z gniewem, czyli jak ustalić swoje granice

Jak należy egzekwować ustalone limity? Najczęściej rodzice zaczynają od powiedzenia słynnego „Nie!”. Nie jest to jednak dobre. Dzieci nie rozumieją wówczas zbytnio, co robią źle, a dociera jedynie do nich, że to, co robili, było niedopuszczalne i nie podobało się rodzicowi. Jeśli zatem zdarzy Ci się, że powiesz do dziecka surowe „Nie!”, pamiętaj, aby podejść do dziecka, powiedzieć, że je kochasz i wytłumaczyć dlaczego powiedziałeś to słowo.

Pamiętaj, aby uzasadniać swoje „nie”, np.:

  • „Nie gryź kabla, bo może kopnąć Cię prąd.”
  • „Nie jedz tego, bo możesz się udławić.”
  • „Nie gryź Zuzi, to ją boli.”

Szanuj swoje dziecko

Twoje dziecko to człowiek, jak każdy inny i należy mu się taki sam szacunek, jaki okazujesz rówieśnikom, czy osobom starszym. Jest to szczególnie trudne, kiedy się spieszymy lub, kiedy widzimy, że dziecko robi wszystko nie tak jak być powinno. Szacunek do dziecka to przede wszystkim nie ocenianie go. Pamiętaj również, że to, jaki Ty będziesz miał stosunek do swojego dziecka, w późniejszym czasie będzie rzutować na jego odzwierciedlenie szacunku względem innych osób.

Dziecko, które jest darzone szacunkiem jest kochane, słyszane, widziane oraz akceptowane. Właśnie dzięki okazywaniu szacunku, zrozumie, że darzysz je miłością bezwarunkową.

 

Wspieraj niezależność i wolność dziecka

Kiedy dziecko ma jakieś trudności, najczęściej rodzic chce mu doraźnie pomóc. Robimy tak, bo wydaje nam się, iż należy pomóc słabszemu i młodszemu. Nie jest to jednak pomocne podczas uczenia się najmłodszych, osiągania wewnętrznej motywacji przez nich oraz wzrostu pewności siebie.

Pomoce Montessori są tak skonstruowane, aby pokazać dziecku, czy wykonało zadanie źle, czy dobrze. Pomagają zatem dzieciom wzmocnić ich kompetencje oraz pewność siebie. Świetnym rozwiązaniem, które będzie wspierać niezależność dziecka jest stworzenie strefy aktywności, gdzie najmłodszy będzie mógł samodzielnie się rozwijać i bawić.

Dzieci cenią fakt, iż mają kontrolę oraz niezależność podczas wykonywania podstawowych zadań, np. mycia rąk, nalewania wody.

 

Zwolnij

Montessori przekonuje o tym, że dziecko potrzebuje wiele czasu oraz przestrzeni, aby poznać siebie i odkryć świat. Upewnij się zatem, że planując swój codzienny harmonogram, bierzesz pod uwagę również swoje dziecko. W harmonogramie pamiętaj także o zawarciu takich momentów, które poświęcisz tylko dla swojej pociechy – relaks, obserwacja, współuczestniczenie w grach i zabawach.

 

Mów do dziecka jak do człowieka

Wiele osób ma tendencje do zdrabniania słów podczas komunikacji z dziećmi, jest to tzw. język trywialny. Zdrobnienia kojarzą się nam bowiem w pewien sposób z dziećmi, jednak należy pamiętać, że dzieci nie używają zdrobnień, więc i my nie powinniśmy tak robić.

Mów zatem do dziecka jak do dorosłego – używaj prawdziwych, niezdrobnionych i mądrych słów. Innymi słowy, nie umniejszaj mu i tratuj je poważnie.

 

Obserwuj

Jest to absolutnie najważniejszy nawyk. Obserwuj swoją pociechę, jakbyś jej nie znał. Twoje dziecko jest bowiem każdego dnia zupełnie inne, w każdym momencie – rośnie, rozwija się, zmienia się, kwitnie!

Nie musisz być nauczycielem Montessori, aby wprowadzać tę filozofię do życia swojego i swojej rodziny. Jest w niej bowiem cała masa intuicyjnej mądrości, która daje Ci wiele możliwości każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *