Wielu rodziców stawia na przedszkola kierujące się zasadami wyznaczonymi przez Marię Montessori, jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że takie metody wychowawcze można wprowadzić samodzielnie we własnym domu. Nie potrzebujemy do tego ani specjalnych kursów, ani profesjonalnych akcesoriów. Cała ideologia tej metody oparta jest na prostocie, czerpaniu jak najwięcej z otaczającego nas świata oraz podążaniu za dzieckiem. Jeśli więc chcielibyśmy pójść tym tropem, warto przeczytać poniższe wskazówki.
Montessori, czyli o co tak naprawdę chodzi
W sklepach znajdziemy mnóstwo książek na temat nauk Marii Montessori, jednak zasada w tym przypadku jest bardzo prosta i na gruncie domowym nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Przede wszystkim istotne powinno być dla nas dziecko, jego potrzeby, jak również tempo rozwoju. Ważne, by wprowadzając takie reguły wychowawcze, dawać maluchowi wybór, wpierać jego samodzielność, ale także aktywizować w przypadku obowiązków domowych. Maluch nie wysprząta toalety, jednak świetnie poradzi sobie z odniesieniem kubeczka do kuchni lub wymieszaniem kaszki. Dzięki temu zaspokoimy jego potrzeby poznawcze, ponieważ pozwolimy mu uczestniczyć w życiu dorosłych i jednocześnie nauczymy dbania o otoczenie. Poza tym przydadzą się zabawki stawiające na rozwój drobnej motoryki, koncentracji, logicznego myślenia. Takie pozornie niewielkie kroki sprawią, że kilkulatek stanie się bardziej uważny na potrzeby bliskich, łatwiej będzie socjalizował się z innymi dziećmi i rozwiąże proste problemy, adekwatne do swojego wieku.
Akcesoria, które wspomogą wychowanie w duchu Montessori
Wszelkie zabawki, które nawiązują do metod wychowawczych w stylu Montessori, są bardzo proste. Nie ma tu kolorowego plastiku, mnóstwa dźwięków oraz błyskających światełek. Ta prostota doskonale wpływa na skupienie malucha w czasie rozrywki, niweluje przebodźcowanie oraz pozwala na rozwijanie kreatywności. Idealnie zdadzą tu egzamin wszelkie akcesoria pozwalające np. na oswajanie zmysłów. Zestaw buteleczek smakowych, pudełeczko z materiałami o różnych teksturach, czy pojemniki wypełnione trawą, piaskiem i kamyczkami zainteresują malucha, przyciągną jego uwagę oraz wspomogą pracę nad akceptowaniem różnych doznań. Doskonałym wyborem będą także pętle manipulacyjne, proste układanki i sortery dostosowane do wieku. Warto w tym miejscu dodać, że edukacja Montessori nie musi zakończyć się na przedszkolu. Także starsze dzieci potrzebują spokoju, czy też wyciszenia, które umożliwiają te metody. Na dalszych etapach rozwoju musimy po prostu dostosowywać poziom trudności zabaw bądź obowiązków domowych do możliwości. Nie możemy równocześnie zapominać o nieustannym zapewnianiu bliskości i rodzicielskiego ciepła.
Nauki Marii Montessori cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie. Wdrażając jej nieskomplikowane zasady w życie, wyeliminujemy wśród naszych dzieci agresję, nieustanną chęć rywalizacji oraz nieśmiałość, natomiast wykształcimy w nich zrozumienie dla drugiego człowieka, otwartość, samodzielność, ale także empatię, której w dzisiejszych czasach tak wszystkim brakuje.