Wychowanie to złożony proces wymagający od rodziców intensywnej pracy i skupieniu na wielu różnorodnych płaszczyznach. Rozwój dziecka powinien uwzględniać zarówno potrzeby fizyczne jak i psychiczne dziecka. Tak samo jak karmi się ciało, podobnie wewnętrzny głód powinien zostać zaspokojony. Głód, o którym mowa to potrzeba obcowania z szeroko pojętą kulturą i jej wytworami. Już od najmłodszych lat warto pokazać dziecku artystyczny świat i pobudzić w nim wrażliwość na piękno.
Kontakt z kulturą
Człowiek to istota, która potrzebuje obcowania z kulturą do właściwego rozwoju swojej osobowości. Symboliczny wymiar sztuki pozwala poszerzać horyzonty i perspektywę patrzenia na świat. Pobudza umysł do myślenia poza schematami i szukania ukrytych znaków. Daje odkryć w sobie wrażliwość oraz stać się bardziej spostrzegawczym, wspomaga także rozwój emocjonalny. Te wszystkie zalety można uzupełnić o intensywny rozwój wyobraźni dziecka, naturalną naukę kultury słowa i wiele innych. Literatura, malarstwo, teatr, muzyka, kino… Form jest naprawdę wiele. Aby dziecko mogło wybrać swój ulubiony sposób na obcowanie z kulturą, rolą rodzica jest pokazanie mu ich po raz pierwszy.
Sztuka obrazu
Wejście w świat kultury wcale nie jest trudne i kosztowne. Biblioteki pękają w szwach od wartościowych treści. Mowa tutaj nie tylko o literaturze, które po wyborze odpowiedniej lektury, tzn. takiej, która jest dostosowana do wieku, a jej autor przekazuje w niej konkretne myśli. Natomiast ciekawymi pozycjami są różnorodne albumy prezentujące fotografie dzieł sztuki. Wspólne oglądanie z dzieckiem takiego albumu powinno być aktywne. Zadawanie sobie nawzajem prostych pytań o wrażenia i odbiór poszczególnych obrazów oraz rzeźb uruchomi w głowie młodszych i starszych procesy interpretacyjne. Pokazanie dziecku, że mimo wieku jest zdolne do wypowiedzenia się na temat symboli, które zauważa to pierwszy krok do uruchomienia samodzielnego myślenia. Ten początek przygotuje je także do odbioru sztuki na żywo i sprawi, że wyprawa do galerii na wystawę okaże się niezwykle wartościowa.
Wizyta w teatrze
Teatr to miejsce, gdzie kultura ma swoją świątynię. Tekst, muzyka, taniec, kostiumy i scenografia, to wszystko to połączenie zaspokajające wszystkie zmysły. Przemyślane przez twórców, edukacyjne treści przedstawione na scenie będą atrakcyjne dla oka i ucha dziecka, a do tego na pewno zapadną na długo w jego pamięć. Przeżywanie emocji razem z bohaterami opowieści na żywo wywiera duże wrażenie, pobudza czujność i wrażliwość. Teatr to żywa sztuka, które chociaż raz powinno doświadczyć każde dziecko. Doskonałą alternatywą, dostępną dla dzieci na co dzień, są przedstawienia rejestrowane przez kamery. W internecie można odnaleźć ich całe mnóstwo. Zamiast stricte rozrywkowych kreskówek, wypełniających tylko czas, warto sięgnąć po nagrywane spektakle, które wypełnią także duszę. Ciekawym wyborem mogą być przedstawienia grane przez inne dzieci. Czasem stają się one motywacją do samodzielnego zaangażowania się w artystycznym kierunku.