Maria Montessori była pedagogiem, który większość swojego życia poświęcił właśnie pracy z najmłodszymi. Dzieci bowiem ją fascynowały i inspirowały. Maria Montessori przeprowadziła również wiele badań i doświadczeń, dzięki którym mogła maluchy zrozumieć w o wiele lepszy sposób. To właśnie ona opracowała szereg zasad i reguł, które obecnie wykorzystywane są na szeroką skalę w wychowaniu dzieci. Coraz więcej w naszym kraju pojawia się szkół i przedszkoli, które właśnie zgodnie z tymi zasadami starają się prowadzić zajęcia. Niemniej jednak metody wychowawcze postulowane na szeroką skalę przez Marię Montessori zaczęły interesować coraz to większe grono rodziców. Szczególną popularność zyskały sobie zabawki Montessori. Jednak co je wyróżnia i które z nich warto wręczyć naszemu dziecku?

Co wyróżnia zabawki Montessori?

Zabawki Montessori zyskały sobie szeroką popularność oraz uznanie. Co prawda wykorzystuje się w przedszkolach Montessori, ale coraz częściej decydują się również na nie rodzice, które chcą zgodnie z założeniami Montessori wychowywać swoje pociechy. Wobec tego warto dowiedzieć się, czym wyróżniają się zabawki Montessori? Otóż mają one przede wszystkim zachęcić i zaktywizować malucha do rozwijania się i zdobywania całkiem nowych umiejętności. Zabawki Montessori odgrywają rolę swoistego motywatora, który oddziałuje na malucha w sposób całkowicie naturalny. Zabawki te nie wymuszają na dziecku wykonywania określonych, z góry narzuconych czynności. Skłaniają je za to do rozbudzenia kreatywności i poszukiwania nowych, bardziej efektywnych sposobów na wykorzystanie przedmiotu, który został im dany do zabawy. Można z całą pewnością powiedzieć, że zabawki Montessori w dużej mierze będą oddziaływać i wspierać rozwój dziecka- zarówno ten duchowy jak i ruchowy oraz intelektualny. Co jest jednak najważniejsze, zabawki Montessori wykonane są najczęściej z naturalnych materiałów jak np. metal czy drewno. Dzięki temu są one w pełni bezpieczne dla maluchów, a rodzice nie muszą się więcej martwić.

Jakie zabawki Montessori warto kupić dziecku?

Jeśli rodzice postanowili, że wychowywanie dziecka zgodnie z zasadami Montessori jest jednym z lepszych rozwiązań, wówczas muszą oni rozejrzeć się za zabawkami. Okazuje się, że istnieje ich całkiem szeroki wybór. Na szczególną uwagę zasługują jednak:

  • kształty i sortery- to chyba jedne z najpopularniejszych zabawek Montessori. Wykonane są one z segmentów produktowych- zazwyczaj z drewna. Pozwalają maluchom na dopasowywanie poszczególnych elementów i wspierają ich rozwój intelektualny.
  • klocki konstrukcyjne- tej zabawki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pozwala ona nie tylko na rozwiniecie małej motoryki, ale również uczy ona dzieci zasad logicznego myślenia i uporządkowania.
  • puzzle i mozaiki- to również zabawka świetnie znana, również rodzicom. Puzzle i mozaiki mają przede wszystkim nauczyć dziecko cierpliwości, a także wytrwałości w dążeniu do celów. Pobudzają szukanie nowych sposobów na rozwiązanie problemów i wesprą intelektualny rozwój dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *