Rodzice często skarżą się, że choć poświęcają swoim dzieciom wiele czasu, te narzekają na brak uwagi z ich strony. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w wieku niemowlęcym – dziecko chce być wtedy blisko rodzica przez cały czas, jak i późniejszym, gdy maluch słownie wyraża swoje niezadowolenie. W jaki sposób znaleźć czas dla swojego dziecka, aby poczuło ono naszą atencję?

Rozbieżność w myśleniu dzieci i dorosłych

Mamy nieraz zastanawiają się, dlaczego, choć spędzają ze swoim dzieckiem całe godziny, te ciągle domagają się więcej i więcej uwagi. Odpowiedzi są dwie. Pierwsza z nich sugeruje, że choć rodzic spędza z dzieckiem czas, tak naprawdę jest obok niego, a nie z nim. Dzieci chciałyby bowiem, aby zabawa z nimi całkowicie absorbowała rodzica. Tymczasem często zdarza nam się w międzyczasie przyprawiać zupę, oglądać telewizję czy choćby myśleć o tym, co jutro czeka nas w pracy. Dzieci czują, że nie poświęca się im całej uwagi, dlatego domagają się większej jej dawki. Druga odpowiedź jest nieco prostsza – dziecko po prostu przechodzi w swoim życiu etap, w którym bardziej potrzebuje skupienia na sobie ze strony rodzica. Zwykle mija to po jakimś, niezbyt długim, czasie.

Czas tylko dla dziecka

Na co dzień warto wygospodarować trochę czasu dla dziecka. O wiele lepiej posłuży maluchowi godzinna zabawa z rodzicem, gdy ten będzie w pełni na niej skupiony, niż kilka godzin, podczas których rodzic będzie obok dziecka, a nie z nim. W tym celu można więc przygotować plan dnia, tak aby rozplanować sobie gotowanie obiadu czy załatwianie innych obowiązków na później. Co istotne, zarówno mama, jak i tata, muszą być w pełni zaangażowani w domowe życie. Efektywna zabawa z maluchem i wykonywanie wszystkich domowych obowiązków jest niemożliwe, gdy podejmuje się tego tylko jedna osoba. Dobrze jest również zaplanować czas, który spędzimy tylko i wyłącznie z dzieckiem w weekend. Możemy wtedy zorganizować wspólną wycieczkę, pójść na lody czy choćby na spacer. Ważne, aby dziecko czuło, że ten weekend jest poświęcony tylko jemu, a nie innym, domowym obowiązkom czy innym osobom.

Dla malucha i starszaka

Rodzice zwykle pamiętają o tym, aby poświęcać czas maluszkowi. Im dziecko starsze, tym bardziej samodzielne się wydaje, zatem pozornie nie potrzebuje już tyle uwagi ze strony mamy czy taty. Tymczasem dzieci, które w wieku przedszkolnym czy szkolnym nie będą czuły zainteresowania rodziców, mogą poczuć się przez nich odrzucone. Faktem jest jednak, że im starsze dziecko, tym więcej będzie w stanie zrozumieć, a także zaakceptować. Dlatego jeśli w danym dniu nie możemy spędzić czasu z dzieckiem, warto wytłumaczyć mu dlaczego. Zaproponujmy również alternatywne rozwiązanie, na przykład wspólną zabawę jutro bądź w weekend. Czas dziecku należy poświęcać także wtedy, gdy wkracza ono w wiek nastoletni. Jest to doskonały sposób na to, aby zauważyć wszelkie niepokojące zachowania ze strony dziecka w każdym wieku. Dodatkowo tworzymy dzięki temu niezwykłą więź z dzieckiem, które wie, że zawsze może na nas liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *