Metoda Montessori to kierunek pedagogiczny, a więc – działania związane ściśle z edukacją dzieci, mające na celu wykształcenie wewnętrznej motywacji do nauki, samokontroli. Opiera się przy tym na indywidualnym, pełnym szacunku podejściu do każdego dziecka, bez kar i nagród. Nauczyciele i rodzice przewodnicy to osoby kochające, czułe, wyrozumiałe, cierpliwe, potrafiące przeprowadzić przez świat człowieka wolnego i zdolnego do osiągania wielkich rzeczy. Dzieci w placówkach wzajemnie się wspierają, pomagają sobie i same decydują, czego chcą się uczyć w danym momencie – warto dodać że maluchy same się dyscyplinują choćby z wewnętrznej, naturalnej potrzeby rozwoju. Nauczyciele ich nie oceniają i nie krytykują, zamiast tego wspierają, pomagają, prowadzą.

W duchu Montessori nie chodzi więc stricte o metody, programy, artykuły, specjalne zabawki, pomoce czy materiały dydaktyczne. Najważniejsze jest odpowiednie podejście do dziecka, podążanie za nim i obserwacja jego możliwości.

 

Elementy Montessori w domowym kąciku

Domowy kącik to miejsce zabawy i edukacji, które zainteresuje malucha, zadba o jego wszechstronny rozwój i różnorodność, nauczy samodyscypliny, pewności siebie, uwrażliwi zmysły. Dzięki odpowiednim pomocom dziecko wejdzie w świat samodzielne.

Zachęcamy, by urządzić w duchu Montessori pokoik czy choćby nawet mały kącik w mieszkaniu dla dziecka tak, aby stworzyć mu warunki do rozwoju i jak największej samodzielności. Warto zainwestować w mebelki takie, które będą dostosowane do wzrostu dziecka. Mają one ten plus, że są regulowane, a więc będą rosły z naszym maluchem i inwestycja szybko się zwróci. Do mebelków można dokupić bogaty asortyment drewnianych układanek, puzzli, sorterów i instrumentów.

W księgarniach i sklepach internetowych są dostępne świetne pomoce dydaktyczne i książki Montessori, w których znajdziecie zajęcia i zabawy kładące nacisk właśnie na różne aspekty rozwoju naszego dziecka. Nasz maluch pozna dzięki nim świat, nauczy się samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego, będzie chętnie i radośnie odkrywał życie. W poszczególnych pozycjach znajdziemy także fajne ćwiczenia budujące więzi i relacje rodzinne, w samym maluchu zaś rozwiną koordynację ruchową i umiejętność koncentracji. Dzieje się to poprzez naśladowanie czynności, nalewanie, przesypywanie, sortowanie, umiejętność dopasowania koloru, rozmiaru, kształtu. Chodzi bowiem o stymulowanie wszystkich zmysłów poprzez dotyk, smak, wzrok, zapach i słuch, doświadczenia, eksperymenty.

Wiosną metoda Montessori zaleca wprowadzanie dzieci w świat roślin – kluczowe zajęcia w ogrodzie, uczą pielęgnacji, odkrywania przyrody i szacunku nie tylko do roślin, ale także do zwierząt. Możecie zasadzić z dzieckiem drzewko czy kwiatuszek, którym będzie się opiekować.

Warto zaznaczyć, iż nawet jeśli nie stać nas na wcale nie takie tanie drewniane akcesoria, wiele pomocy edukacyjnych możemy wykonać samodzielnie. Można wykorzystać sprzęty kuchenne i artykuły papiernicze czy choćby nawet przerobić stare, niepotrzebne już zabawki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *