W dzisiejszym zatłoczonym świecie, pełnym walki o władzę i ego, metoda Montessori służy jako przewodnik do wychowywania bezinteresownych, samoregulujących się, troskliwych istot ludzkich, które potrafią rozwiązywać problemy i mają pewność siebie, aby prowadzić udane życie dzięki własnym wysiłkom, a nie kosztem swoich współobywateli. Świat potrzebuje tak wielu ludzi o tych cechach, jak to tylko możliwe, aby odwrócić równowagę od mentalności dobra niewielu, która jest plagą wielu dzisiejszych kultur. Świat potrzebuje Montessori.

Dlaczego wybraliby Państwo Montessori dla swojego dziecka?

Każdy rodzic ma obowiązek i wybór określenia, jakie cechy chce zaszczepić w swoim dziecku. Nasze nawyki i nasze metody radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami informują nasze dzieci o tym, jak należy żyć, a one przenoszą te nauki w dorosłość. Maria Montessori, założycielka szkoły Montessori, głęboko wierzyła, że małe dzieci mają niesamowicie chłonne umysły, przyswajające wszystko, co widzą, słyszą i czego doświadczają. Dziecięce „ja”, a następnie „ja” dorosłego, powstaje z tej absorpcji całego otoczenia. Poprzez przemyślane planowanie otoczenia, w którym dzieci żyją i uczą się, metoda Montessori dostarcza pozytywnych doświadczeń, które większość rodziców chce, aby ich dzieci wyrosły ze zdrowymi umysłami, zdrowymi postawami i zdrowymi strategiami życiowymi.

Jeśli uważają Państwo, że ważne jest, aby dziecko mogło…

 • być żywo ciekawym nowych rzeczy
 • cieszyć się procesem uczenia się
 •  nabywać drobne umiejętności motoryczne
 •  rozwijać analityczny umysł
 •  pracować samodzielnie
 •  pracować bez zakłócania pracy innych
 •  dobrze współpracować z innymi
 •  być w stanie skupić swój umysł na wykonywanym zadaniu
 •  szanować innych
 •  szanować swój własny umysł i umiejętności
 •  czuć się celowym i wartościowym
 •  czerpać satysfakcję z osiągnięć
 •  stanie się niezależnym, pewnym siebie dorosłym.

…to może zechcesz wybrać Montessori dla swojego dziecka.

Jak działa metoda Montessori?

Istnieją dwie główne zasady rządzące metodą Montessori. Pierwszą z nich jest to, że nauczyciele (czy to rodzice czy dyrektorzy Montessori) muszą szanować dzieci. Drugą jest to, że dzieci rodzą się z wrodzoną, naturalną miłością do nauki. Z tymi dwoma przekonaniami nadającymi ton, metoda Montessori może być stosowana zarówno w domu jak i w klasie. W ciągu ostatniego stulecia nauczyciele Montessori stworzyli wspaniały zestaw narzędzi i materiałów edukacyjnych, które pozwalają dzieciom najpierw rozwinąć podstawowe umiejętności potrzebne do efektywnego uczenia się, a następnie wykorzystać te umiejętności do zdobycia wiedzy w zakresie języka, nauki, historii, matematyki i wszystkich przedmiotów uważanych za niezbędne dla nowoczesnej edukacji.

Najmłodsze dzieci rozwijają koncentrację, zdolności motoryczne, nawyki metodyczne i poczucie osiągnięć poprzez opanowanie zadań fizycznych, takich jak zamiatanie, szorowanie, polerowanie i zbieranie. Kolejność, sortowanie i rozwiązywanie problemów staje się przyjemne dzięki klockom, modelom i wszelkiego rodzaju łamigłówkom. Podstawy matematyki zaczynają się od koralików, kart i liczmanów, a umiejętności językowe doskonalą się dzięki ruchomym alfabetom i kartom językowym. Muzyka i sztuka odgrywają ważną rolę w codziennych zajęciach, a dzieci badają zwyczaje roślin i zwierząt.

Starsze dzieci przechodzą do bardziej złożonych zadań z zakresu matematyki, historii, nauk ścisłych i języków obcych, korzystając z odpowiednich dla wieku narzędzi i materiałów. Na wszystkich poziomach dziecko jest zachęcane do zachowania ładu i porządku oraz do pomocy w utrzymaniu klasy jako dobrego miejsca do pracy dla wszystkich kolegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *