Ogólnokrajowa kwarantanna to zupełnie nowa sytuacja dla każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Szczególnie trudna jest ona dla najmłodszych, którzy jeszcze nie do końca rozumieją co się dzieje i dlaczego nie mogą żyć tak, jak dotychczas. Czas ten jest zatem ogromnym wyzwaniem dla rodziców, którzy muszą zapewnić swoim pociechom rozrywki i zabawy, nie wykraczające poza obręb mieszkania czy też domu.

 

Nauka poprzez zabawę

W czasie trwania kwarantanny rodzice nie mogą oczywiście zapominać o tym, iż dzieci wciąż mają się uczyć i wykonywać zadania zlecone przez nauczycieli. Ważne jest zatem pomaganie im w tym zakresie i dbanie o ich edukację. Jednak ze względu na panujące warunki, jest ona dość mocno ograniczona. To świetny okres zatem na to, by nauczyć dziecko czegoś samodzielnie. Co to może być? Przykładowo gotowanie.

Wielu rodziców obawia się uczenia dzieci gotowania. Wydaje im się, że dziecko nie poradzi sobie z takim trudnym zadaniem i w ostateczności zrobi sobie krzywdę. Warto jednak pamiętać o tym, że bez podejmowania prób, trudno zobaczyć jakiekolwiek rezultaty. Pod bacznym okiem rodzica, dziecko może naprawdę wielu rzeczy się nauczyć. W zależności od tego ile dziecko ma lat, należy wybrać stopień trudności jakiejś potrawy. Najlepiej jest zdecydować się na upieczenie czegoś, ponieważ to nie wymaga używania, chociażby noża. W takiej sytuacji dziecko może dużo zrobić we własnym zakresie. Zważyć produkty, wbić jajko do miski, podsypać blat mąką itp. Dzięki takim właśnie praktycznym lekcjom dziecko jest w stanie nauczyć się przygotowywania podstawowych wypieków. Kilka razy można spróbować wykonać je wspólnie, co jest świetną zabawą i zbliża do siebie rodzinę. Następnie jeśli dziecko jest już odpowiednio duże można jedynie pilnować go, podczas gdy ono ma możliwość spróbowania swoich sił w samodzielnym wykonaniu jakichś ciastek czy też babeczek.

Jak rozwinąć swoją kreatywność?

Niekiedy rodzice poszukują jedynie sprawdzonych pomysłów na zabawę, ograniczając się do korzystania z gotowych gier czy też książeczek. Warto tymczasem samodzielnie pomyśleć o tym, co można dla dziecka zorganizować. Dobrze jest być pod tym względem kreatywnym i nie bać się pobrudzić. Dla dzieci takie swobodne zabawy są zdecydowanie najciekawsze i są w stanie również zająć je na dłuższy czas.

Pomysł na kreatywną zabawę może wiązać się przykładowo z farbami. Warto pozwolić dziecku na odciskanie kształtu swoich dłoni z farby czy też kształtów liści. Takie zabawy wymagają oczywiście rozłożenia jakiejś folii czy też gazet i przygotowania podłoża, na którym dziecko będzie mogło być swobodne.

Z dzieckiem można również wykonywać różne konstrukcje. Jest wiele zabaw polegających na tworzeniu wspólnie makiet domków jednorodzinnych czy też innych budowli. Można zakupić również modele samolotów czy też innych pojazdów, które wspólnie można sklejać. Zabawa powinna dawać dzieciom mnóstwo radości i angażować je intensywnie w działanie. Warto jednak, by miała ona również wymiar praktyczny dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *