Metoda Montessori, która została opracowana i rozpowszechniona przez Marię Montessori – włoską lekarkę i badaczkę rozwoju dzieci – jest systemem wychowawczym kładącym nacisk na spontaniczny i nietłumionym rozwoju maluchów. Wiele ciekawych spostrzeżeń i wniosków, jakie przyniosły badania Montessori, zostało przez nią samą zawartych w publikacjach napisanych na początku ubiegłego stulecia. Metoda jednak, z czasem zyskiwała wciąż nowych zwolenników i stawała się coraz bardziej popularna wśród nauczycieli i rodziców oraz opiekunów dzieci. Do chwili obecnej na świecie ukazało się wiele książek o tym systemie edukacji. Każdy rodzic zainteresowany tym, jak wspierać swoją pociechę w rozwoju, powinien z całą pewnością do nich sięgnąć.

 

Początki

Już pierwszą pozycją, obligatoryjną i godną polecenia, jest książka samej twórczyni metody, która nosi tytuł Domy dziecięce. Metoda pedagogiki naukowej stosowana w wychowaniu najmłodszych dzieci. Jest przedstawieniem systemu twórczego wspierania rozwoju najmłodszych i możliwości jego praktycznego wykorzystania. Montessori wprowadza czytelnika w świat edukacji w czasach, w których żyła. Pokazuje drogi i możliwości, które odkryła, jako wyjątkowo dobre i wspierające rozwój dziecięcej psychiki. Można powiedzieć, że dzięki tej publikacji, zrodziło się wiele innych wartościowych, późniejszych wydań autorstwa wielu osób, które zafascynowała Montessori i jej metoda. Warto wspomnieć, że po 35 latach autorka wydała kolejną pozycję, Odkrycie dziecka, która jest uaktualnioną i poszerzoną wersją wcześniej opisanej publikacji.

 

Wartościowi następcy

Z całą pewnością rodzice zainteresowani metodą powinni sięgnąć także do książki pod tytułem Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie. Jej autorka, Charlotte Poussin, w bardzo przystępny sposób przybliża wszystkie założenia, według których metoda Montessori powinna być wprowadzana w życie. Warto wspomnieć, że autorka tej książki sama wychowuje własne dzieci według systemu, który opisuje, jest także nauczycielką metody Montessori, którą propaguje w wielu szkołach, z którymi współpracuje. Rodzic sięgający po jej publikację może być zatem spokojny, że znajdzie w niej sprawdzoną i rzetelną dawkę wiedzy popartą różnymi przykładami. Dodatkowo książka zawiera opisy różnych interesujących i rozwijających zabaw edukacyjnych dla dzieci.

Inną pozycją, zasługującą na uwagę rodzica jest Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka autorstwa Polki – Małgorzaty Mikszy. Również w tej książce można zapoznać się z szeroko rozumianym programem i zamysłem, według którego Montessori opracowała swój plan wsparcia rozwoju malucha.

Poza wyżej wspomnianymi publikacjami, na temat samej metody, która żyje i rozwija się do dnia dzisiejszego, powstało jeszcze wiele innych, na które również warto zwrócić uwagę. Każdy rodzic dzięki takiej lekturze zyska mnóstwo wartościowej wiedzy, którą będzie mógł wykorzystać w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *