Decyzja mamy o powrocie do pracy i oddaniu dziecka na ten czas do żłobka nigdy nie jest prosta. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko uczęszczało do placówki, w której będzie mieć zapewnioną doskonałą opiekę i możliwości rozwoju. Takimi właśnie reklamują się żłobki w duchu Montessori, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Jakie są jego zalety i czy warto wysłać dziecko do takiego żłobka?
Czy to na pewno Montessori?
Przede wszystkim warto zastanowić się, czy koncepcja rozwoju i wychowania dziecka w duchu Montessori to nie zwyczajny chwyt marketingowy, który ma zachęcić rodziców do danej placówki. Pedagogika Montessori zdobywa coraz więcej zwolenników, jednak nie wystarczy zareklamować żłobka w ten sposób, aby mieć pewność, że postulaty Marii Montessori rzeczywiście są w nim realizowane. Jak rozpoznać żłobek montessoriański? Uwagę rodziców zwrócić powinien minimalizm wystroju i dopasowanie zabawek oraz innych pomocy do wieku dzieci. Dobrze, jeżeli w grupie znajdują się dzieci w różnym przedziale wiekowym. Dodatkowo w planie dnia powinny być wyznaczone pory pracy własnej oraz czas na przebywanie na świeżym powietrzu. Nie chodzi tutaj tylko o wyjście na plac zabaw w słoneczny dzień. Wychowanie w duchu Montessori polega na częstym przebywaniu na dworze, wśród natury. Dzieci powinny również uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków oraz stale być pod czujnym okiem wychowawców, którzy nie tylko sprawują nad nimi opiekę, ale również potrafią dostrzec mocne i słabe strony każdego podopiecznego.
Nauka wartości od najmłodszych lat
Filozofia Montessori uczy dzieci minimalizmu, kontaktu z naturą oraz zachęca do pracy własnej. Jeżeli żłobek rzeczywiście prowadzony jest w duchu Montessori, z pewnością warto rozważyć taką placówkę dla swojego dziecka. Najważniejsze tutaj są bowiem wartości, jakich maluszek powinien uczyć się już od najmłodszych lat. Szacunek do drugiego człowieka, do natury, budowanie wzajemnego zaufania, nauka samodzielności to coś, czego na próżno szukać w tradycyjnych żłobkach, których celem jest głównie zapewnienie dzieciom opieki na czas, kiedy ich rodzice przebywają w pracy. Tymczasem pierwsze lata życia dziecka to czas, kiedy kształtuje się jego postawę wobec świata i charakter. To, jakie wartości zostaną mu przekazane, zależy między innymi od podejścia, jakie będą stosować nauczyciele w żłobku. Warto jednak pamiętać, że wychowanie młodego człowieka to nie tylko obowiązek opiekunów w żłobku choć maluszek rzeczywiście spędza w ich towarzystwie sporo czasu. Najważniejszą rolę w jego życiu wciąż odgrywają rodzice, którzy również powinni stosować w domu metody wychowawcze Marii Montessori. Pozwoli to na spójną koncepcję wychowania dziecka we współpracy z nauczycielami w żłobku.
Jeżeli mamy wybór, warto rozważyć wysłanie dziecka do żłobka Montessori. Niestety, zwykle tego typu placówki są prywatne, zatem uczęszczanie do nich sporo kosztuje. Często jednak z braku miejsc w żłobkach publicznych rodzice decydują się na żłobki prywatne, dlatego wybór Montessori jest jak najbardziej trafnym wyborem.