Każdy maluszek poznaje świat na pewien tylko jemu znany sposób. Dla dorosłego niekoniecznie jest to racjonalnie uporządkowane, lecz w szczegółach tkwi istota działania. Jeśli czasami złościsz się na swoje dziecko, które z namiętnością rzuca różnymi przedmiotami po domu, to najwyższa pora, aby zrozumieć jego pobudki.

Rzucanie przedmiotami to naturalna kolej rzeczy

Zainteresowanie związane z czynnością, jaką jest umiejętność podrzucania przedmiotów, wiążę się z rozwojem dziecka. Warto wspomnieć, że maluch najpierw uczy się chwytać przedmiot, a dopiero w późniejszym etapie nabywa zdolność jego upuszczania. To, że będziesz się za każdym razem irytować na swojego wychowanka, nie przyniesie żadnych rezultatów, a wręcz przeciwnie. Według Marii Montessori sukces polega na tym, by wypracować z dzieckiem pewien rodzaj komunikacji, która pozwoli mu odkrywać swoje umiejętności oraz je kształtować. Kontrolowany rozwój to klucz do wytworzenia więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

 

Co mogę zrobić jako rodzic?

Warto na samym początku rozpocząć z dzieckiem zabawę, która będzie polegała na rzucaniu zabawkami do wyznaczonego celu, może to być przykładowo kosz z zabawkami. Dziecko po pewnym czasie uzna, że zabawa z opiekunem to zdecydowanie ciekawsze zajęcie niż upuszczanie rzeczy należących do dorosłych. W tym też celu musisz następnie wyznaczyć granice, czym maluchowi wolno się bawić, a czym też nie. Jest to trudny etap, gdyż wymaga wiele pracy oraz totalnej konsekwencji. Aby dziecko nie przyswajało poszczególnych komunikatów jako rozkazów, którym nie będzie chciało się podporządkować, wystarczy porozumiewać się z nim nieco łagodniejszym przekazem typu: „Wiem, że chciałbyś porzucać drewnianymi klockami, ale możesz zrobić komuś krzywdę. Mamy ładną pogodę na dworze, chodź, pobawimy się piłką”.

 

Twoja cierpliwość poddana testom

Jeśli wydaje ci się, że wprowadzone zasady zadziałają natychmiastowo, niczym za dotknięciem magicznej różdżki, to jesteś w błędzie. Teraz pora na twoje wytężone wysiłki. Zanotuj typowe zachowania dziecka: o jakiej porze dziecko rzuca przedmiotami, jakimi dokładnie oraz co robi po wyrzuceniu danej rzeczy. Istotna jest także twoja reakcja, jeśli kwitujesz całą sytuację wybuchem śmiechu, dziecko uzna, że jego działanie jest jak najbardziej w porządku i będzie je powtarzało.

Aby zachować swoje prywatne rzeczy w nienagannej kondycji, pochowaj je na wyższych półkach, aby podopieczny nie miał do nich dostępu. Analogicznie postępuj z niebezpiecznymi zabawkami. Maluch zrozumie w ten sposób, na co może sobie pozwolić, a co jest dla niego niedozwolone.

Pedagogika Montessori opiera się na wolności w granicach, jednakże nie możesz dopuścić do sytuacji, w której zakażesz jakiejkolwiek aktywności dziecku. Złotym środkiem będzie wypracowanie z podopiecznym różnych zabaw polegających na rzucaniu zabawką do celu. Maluch uzna, że jest to ciekawa aktywność, dodatkowo poparta na konkurencji z rodzicem. Poznając swoje dziecko oraz pobudki, jakie nim kierują, przekonasz się, że wypracowanie pewnych zasad oraz ich przestrzeganie przez dziecko nie jest czymś niewykonalnym, a wręcz przeciwnie opiera się na wspólnej aktywności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *