Posiadanie dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a także ciężką pracą. Już od pierwszych dni malucha rodzice muszą nauczyć się jak mają z nim postępować, by nie zrobić mu krzywdy oraz zapewnić my wszystko, czego potrzebuje.

 

Potrzeby dziecka

 

Potrzeby dziecka zmieniają się podczas jego rozwoju. Nie są to wyłącznie rzeczy materialne, ale także miłość, uwaga oraz bezpieczeństwo, które powinno się dawać mu w pierwszej kolejności. Niezależnie od tego, czy będzie ono w przedszkolu, podstawówce czy nawet szkole średniej lub studiach, należy okazywać dziecku, że jest ważne i zawsze może znaleźć wsparcie w swoich rodzicach. Są to bardzo ważne aspekty potrzebne przy jego wychowywaniu. Warto cały czas uświadamiać swoją córkę lub syna, że może zwrócić się z każdym problemem do rodzica, a ten go nie odtrąci, lecz wesprze i spróbuje pomóc. Bez okazywania miłości oraz akceptacji wobec dziecka, można źle wpłynąć na jego psychikę oraz stworzyć problemy, z którymi będzie żył do końca życia w strachu, że jego rodzice nigdy go nie kochali.

 

Szczególny czas – okres dojrzewania

 

Psychika człowieka bywa niezbyt stabilna i często przez pewne sytuacje można ją osłabić – zwłaszcza w okresie dojrzewania. Małe dzieci są podatne na słowa innych i wszystko biorą na poważnie, dlatego należy uważać na to, co się do nich mówi. Często również naśladują zachowania dorosłych, to jest jeden ze sposobów na naukę oraz poznawanie świata. Słysząc raniące słowa lub widząc przykre sytuacje, dziecko zaczyna wszystko przeżywać i stara się zrozumieć całą sytuację. Często obwinia siebie, że jego rodzic jest smutny lub denerwuje swoich najbliższych. Dlatego też dzieci często przestają mówić, uśmiechać się ani nawet normalnie funkcjonować. Z takiego czegoś nie da się wyrosnąć, młody człowiek wychowywany w taki sposób ma kompleksy lub jest niewrażliwy na cudzą krzywdę. Nie jest to zupełnie jego wina, tylko rodziców, którzy zamiast miłości oraz opieki zapewnili mu odtrącenie.

 

Dzieci potrzebują szczególnej uwagi

 

Mając dziecko, warto uświadamiać je, że jest ono kimś ważnym i wyjątkowym. Należy budować jego wysoką samoocenę, a także relację, dzięki której będzie można zapewnić mu prawidłowy i zdrowy rozwój. Przede wszystkim trzeba z nim dużo rozmawiać oraz pytać się o jego samopoczucie by czuł, że ktoś się nim interesuje i nie jest problemem. Warto spędzać z nim też czas robiąc coś, co sprawi mu radość. Trzeba go słuchać i pamiętać o rzeczach, które mówi, gdyż są one bardzo ważne. Powinien się dzielić swoimi przeżyciami, odczuciami, wrażeniami oraz emocjami, oraz dyskutować z nim na ten temat, dzięki temu zapewnimy mu naukę i rozwój. Najważniejsze są jednak rozmowy, należy umieć słuchać, ale także mówić tak, by rozumiało nas.

 

 

Każde dziecko jest inne, jednak prawidłowe wychowywanie go ma ten sam schemat. Budowanie więzi z dzieckiem od najmłodszych lat zapewni, że gdy dorośnie, to przyjdzie do rodzica i powie mu o wszystkich przyjemnych i przykrych sytuacjach, jakie go spotkały, a także zwierzy się z problemu, który go trapi. Naprawdę warto być przyjacielem swojego dziecka, w końcu to powinno się najbardziej liczyć dla każdego rodzica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *