W życiu codziennym z każdej strony atakowani jesteśmy zwrotami zapożyczonymi z języka angielskiego, w pracy jesteśmy zmuszeni porozumiewać się w tym języku z zagranicznymi kontrahentami, coraz chętniej decydujemy się też na zagraniczne wyjazdy wakacyjne, na których znajomość języka angielskiego okazuje się bardzo przydatna, a często wręcz niezbędna. W toku edukacji szkolnej dzieci muszą mierzyć się z kolejnymi egzaminami sprawdzającymi poziom ich wiedzy z języka obcego, najczęściej właśnie angielskiego. Starając się o nową pracę, coraz częściej przekonujemy się, że znajomość języka angielskiego jest właściwie niezbędnym minimum, które umożliwia uzyskanie dobrze płatnego stanowiska, a firmy, w których w tym języku mówią wszyscy, począwszy od kadry zarządzającej, a na pracownikach najniższego stopnia kończąc, wcale nie należą do rzadkości.

Nic dziwnego, że w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego stała się właściwie koniecznością, a statystyki mówią, że uczy się go ponad 97% europejskich uczniów. Także w Polce język ten jest najczęściej nauczanym językiem w szkołach, a edukację w tym zakresie rozpoczyna się już w przedszkolu.

 

Kiedy rozpocząć naukę języka angielskiego?

Szkoły językowe oferują zajęcia z języka angielskiego już dla najmłodszych dzieci, znaleźć można nawet kursy przeznaczone dla maluchów poniżej pierwszego roku życia. Zanim tak małe dziecko nauczy się mówić po angielsku, z pewnością upłynie nieco czasu, ale takie zajęcia dają mu możliwość osłuchania się z obcym językiem i przyswojenia akcentu. Uczą również rozpoznawania podstawowych zwrotów i wyrażeń, a z czasem ich powtarzania. Nauka prowadzona jest w formie zabawy, dostarczającej dziecku różnorodnych bodźców, dzięki czemu jest niezwykle efektywna i przypomina proces uczenia się języka ojczystego. Zwiększa to prawdopodobieństwo uzyskania przez dziecko w przyszłości pełnej biegłości językowej. Właśnie z tego powodu warto rozpocząć naukę jak najwcześniej.

 

Jaką formę zajęć wybrać dla dziecka?

Najbardziej efektywną formą przyswajania wiedzy jest nauka poprzez zabawę. Dlatego właśnie zajęcia dla dzieci polegają głównie na śpiewaniu piosenek, uczeniu się rymowanek i czytaniu książeczek w języku angielskim. Do tego dochodzi wiele anglojęzycznych gier i zabaw, które sprawiają, że dzieci nie kojarzą zajęć z nauką, ale z dobrą zabawą, w której chętnie aktywnie uczestniczą. Taka forma prowadzenia lekcji stymuluje wszystkie zmysły dziecka, co podnosi jej efektywność i przynosi dużo lepsze efekty, niż tradycyjne wkuwanie słówek i reguł gramatycznych. Dodatkowo nauka angielskiego poprzez zabawę, dzięki różnorodnym bodźcom, których dostarcza, pozytywnie wpływa na ogólny rozwój dziecka – poprawia jego koordynację ruchową, doskonali pamięć i słuch, a także wpływa na zdolność koncentracji i uczy systematyczności. Pozwala również budować poczucie pewności siebie, ma zatem duże znaczenie całego procesu edukacji, nie tylko w zakresie języka angielskiego.

 

Nauka angielskiego w domu

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia, czy też będzie ono korzystało tylko z zajęć w szkole czy w przedszkolu, warto wspomóc proces nauki języka angielskiego w warunkach domowych. Warto w tym celu zaopatrzyć się w książeczki do nauki języka oraz płyty z piosenkami. Najmłodszym dzieciom warto podsuwać zabawki odtwarzające angielskojęzyczne zwroty i piosenki. Można również włączać dzieciom bajki czy gry w tym języku – nawet jeżeli nie zrozumieją całości, to z pewnością szybko przyswoją podstawowe słowa i zwroty. Nieocenionym wsparciem dla nauki języka są również wyjazdy zagraniczne, na których dziecko osłuchuje się z obcymi dla niego zwrotami.

Naukę języka angielskiego warto rozpocząć już w najmłodszych latach życia dziecka. Możemy mieć wtedy pewność, że cały proces będzie przebiegał naturalnie, co w przyszłości zaprocentuje dobrą znajomością języka i brakiem problemów z komunikacją, a tym samym pozwoli dziecku uniknąć wielu stresujących sytuacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *