Babcie i dziadkowie od zawsze odgrywali w życiu dzieci dużą rolę, bez względu na to, czy opiekowali się maluchami przez cały dzień, podczas gdy rodzice byli w pracy, czy też odwiedzali swoje wnuki jedynie raz na jakiś czas. Dlaczego kontakt z dziadkami jest dla dziecka tak istotny? W jaki sposób zadbać o zdrowe, poukładane relacje?

„Chcę do babci!”

Każdy rodzic przynajmniej raz spotkał się z prośbą typu – chcę do babci, czy mogę dziś spać u dziadków? Faktem jest, iż w zdecydowanej większości przypadków maluchy uwielbiają spędzać czas ze swoimi dziadkami, bez względu na to, jak często ich widują. Dla nich kontakt ze starszymi osobami jest niezwykle istotny, bowiem dzięki nim mogą spojrzeć na świat w nieco inny sposób oraz nauczyć się nowych rzeczy. Co więcej, dziadkowie bardzo często wykazują się większą cierpliwością w stosunku do dzieci, niż rodzice.

Codzienny bałagan w kuchni, którego posprzątania zajmuje mamie czy tacie co najmniej godzinę, nie kojarzy nam się dobrze. Jeśli jednak wnuki nabałaganią u dziadków, to ci zwykle nie mają o to pretensji. Powodem jest fakt, iż wnuki nie przebywają z dziadkami przez cały czas, zatem ci mają też chwilę na odpoczynek, której często brakuje rodzicom. Dziadkowe mogą wyjaśniać dziecku pewne niezrozumiałe dla niego kwestie, na przykład dotyczące emocji, nakazów czy zakazów. Maluchy często znajdują w dziadkach swoich pierwszych powierników, a więc i przyjaciół. Nie warto więc ograniczać im kontaktu z ukochanymi dziadkami, nawet jeśli nasze relacje z nimi nie są zbyt dobre.

Jak zadbać o zdrowe i prawidłowe relacje z dziadkami?

Wypracowanie odpowiednich relacji z dziadkami często okazuje się być bardzo trudne, nawet jeśli dotychczas nie mieliśmy większego problemu z dogadywaniem się z rodzicami czy teściami. Co najważniejsze, zdanie rodzica zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Przykładowo, jeśli zabraniają oni dziecku spożywać słodyczy, to dziadkowie powinni to respektować. Owszem, poczęstowanie dziecka ciastkiem od czasu do czasu nie jest złe, jednak nie można zapraszać malucha każdorazowo na duży, słodki deser. Co więcej, dziadkowie nie powinni w obecności wnuków podważać zdania rodziców. Rodzice nie mogą być jednak zazdrośni o relacje, jakie łączą dziadków i wnuków.

Czasami odnoszą oni wręcz wrażenie, że ich właśni rodzice próbują zająć ich miejsce. Tymczasem sprawa wygląda zupełnie inaczej, bowiem dziadkowie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są prawidłowe stosunki z wnukami. Chcą być osobami, do których maluchy zawsze mogą przyjść po poradę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ o niektórych rzeczach rodzicom trudno jest powiedzieć. Dzieci liczą, że babcia czy dziadek nieco złagodzą sytuację, zanim dowiedzą się o jej zaistnieniu rodzice. Oczywiście, jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość, postarajmy się to jak najszybciej wyjaśnić. Pamiętajmy jednak, że miłość dziadków do wnuków jest zupełnie czym innym, niż miłość rodzica do dziecka. Rodziców nikt nie jest w stanie zastąpić, jednak dziadkowie również odgrywają w życiu dzieci bardzo istotną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *