Niejeden raz na pewno słyszałaś, jak ważne w życiu jest budowanie nawyków. Czym jest nawyk? To coś, co robimy bez zastanowienia, czynność powtarzalna, która towarzyszy w określonych sytuacjach. Czy wiesz, że w przypadku dzieci nawyki są równie istotne? Najważniejsze lata, w których kształtowana jest inteligencja emocjonalna i poczucie własnej wartości to pierwsze lata życia dziecka Nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko nie będzie pamiętać tego, co działo się gdy miało 2-3 lata to tylko połowicznie masz rację. Owszem- pierwsze wspomnienia pojawiają się z późniejszych okresów. Proste nawyki pozwalają nie tylko kształtować i rozwijać dziecko. Pamiętaj też, że to Ty jesteś odpowiedzialna za waszą relację, za to, jak twoje dziecko będzie postrzegało Ciebie i swoją najbliższą rodzinę. Poznaj 6 najważniejszych nawyków dnia powszedniego, które warto powtarzać każdego dnia. Aby zapewnić dziecku rozwój, a Tobie wewnętrzny spokój.

Ustal granice

Magiczne słowo „nie” musi istnieć w wychowaniu dziecka. Co nie znaczy, że musisz powtarzać go na każdym kroku. Czy samo „nie” wystarczy? Najlepiej jeśli towarzyszą mu dodatkowe akcje lub wyjaśnienia. Jeśli niemowlak bawi się czymś niebezpiecznym, wyciąga talerze z szuflady, czy próbuje ściągnąć obrus ze stołu- konieczne jest zasygnalizowanie tego, że nie chcemy, aby tak robił. Najlepiej w tym przypadku odciągnąć dziecko od niebezpieczeństwa i przekierować jego uwagę na inne zabawy. Starszemu dziecku można wytłumaczyć, że jego zachowanie nie jest akceptowalne. Warto zachowywać spokój i zapewniać dziecko, że nie ono jest problemem. Problemem jest zachowanie, a dziecko w dalszym ciągu jest przez Ciebie kochane.

Szanuj dziecko

Pamiętaj, że dziecko jest samodzielną jednostką, które od najmłodszych lat przez swoją ciekawość świata kształtuje charakter. Pozwól mu podejmować decyzje. Jeśli dziecko na spacerze biegnie na trawę, czy chce raczkować po kanapie- w granicach bezpieczeństwa pokaż mu, że akceptujesz jego wybory. Jeśli starsze dziecko chce ubrać się samo- cierpliwie daj mu czas.

Wspieraj wolność i niezależność dziecka

Daj dziecku swobodę i pozwól uczestniczyć w aktywnościach, gdzie może podjąć decyzję. Nawet maluch może samodzielnie wybrać ulubioną książeczkę, czy zdecydować, który owoc wybierze na przekąskę. Dzieci uwielbiają mieć poczucie kontroli. Pozwalając im osiągnąć je za pomocą prostych czynności, budujesz pewność siebie.

Zwolnij

Znajdź czas na chwilę dla siebie i dla dziecka. Nie goń. Jeśli dziecko chce się zatrzymać- zatrzymaj się razem z nim. Doceniaj chwile i obserwuj- za moment maluch dorośnie. Jeśli dziecko chce wysiąść z wózka i iść na nogach- pozwól mu, nawet jeśli to zajmie więcej czasu.

Mów do dziecka jak do człowieka

Nie zdrabniaj, nie bój się, że nie zrozumie. Nawet jeśli nie zrozumie- będzie uczył się zasad rozmowy. Używaj różnorodnych słów. Nawet opisując przedmioty, które spotkacie na spacerze, staraj się, aby opis był ciekawy. Nie tylko budujesz ciekawość dziecka, ale sprawiasz, że szybciej nauczy się znaczenia poszczególnych wyrazów. Czytajcie razem, oglądajcie świat- zarówno na obrazkach jak i na żywo. Sztuka mówienia, rozmowy i przekazywania w ten sposób emocji jest niezwykle ważna.

Obserwuj

Zwracaj uwagę na zachowanie dziecka. W jakich sytuacjach jest szczęśliwe? Jakie sytuacje go denerwują? Kiedy wyraźnie jest smutne? Nawet najmniejsze dziecko ma swoje potrzeby, swoje ulubione zabawki, czy swoją ulubioną panią w przedszkolu. Poprzez obserwację możemy nie tylko zaspokajać potrzeby. Łatwo zauważyć też, gdy coś się zmienia. Zmęczone, czy chore dziecko będzie zachowywało się zupełnie inaczej.

Śmiało korzystaj z powyższych wskazówek podczas każdego, jednego dnia spędzonego z dzieckiem. Każdy dzień jest inny, każdy wyjątkowy, żaden już się nie powtórzy. Buduj mądrą relację i pozytywne nawyki, tak byś przez resztę życia była dumna ze swojego potomka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *