ak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców, mózg dziecka zdecydowanie najlepiej przyswaja wiedzę między pierwszym a trzecim rokiem życia. Jednakże plastyczność mózgu u dziecka utrzymuje się do około dziesiątego roku życia. Co za tym idzie, jest to naprawdę bardzo dobry czas na to, aby dziecko zaczęło uczyć się języka obcego. Dzięki temu mamy pewność, że język obcy zostanie przyswojony bez żadnego problemu, w sposób naturalny. 

Jak uczyć dziecko języka obcego?

Jeżeli chodzi o predyspozycje dzieci do przyswajania języka obcego, to zdecydowanie są one powiązane z faktem, że mają zdecydowanie więcej czasu wolnego, gdzie mogą posługiwać się obcym językiem. Oczywiście nie jest to równoznaczne z tym, że każdy człowiek musi obowiązkowo zmuszać dziecko do tego, aby czytał książki obcojęzyczne, oglądał firmy itp. Przede wszystkim na samym początku nauka języka obcego dla dziecka powinna być zabawą. Warto zatem postawić na kolorowe książki, ciekawe rytmiczne piosenki. To właśnie takie metody sprawią, że dziecko stopniowo będzie zapoznawało się z obcym językiem i jednocześnie będzie czerpało z tego przyjemność. Taka nauka języka będzie przebiegała w sposób naturalny.

Rozwój językowy

Nie ulega wątpliwości, że warto rozważyć naukę języka obcego u dziecka, ponieważ młodsze dzieci zdecydowanie lepiej są w stanie poradzić sobie z opanowaniem nowego języka. Wynika to z faktu, że ich aparat mowy jest bardzo elastyczny, więc nie powinny mieć problemu z przyswojeniem obcej mowy, czy intonacji, co również ma pozytywny wpływ na umiejętność rozumienia ze słuchu. Ponadto, dzieci które są w wielu przedszkolnym cały czas są w trakcie nauki języka ojczystego, a nauka jednocześnie dwóch języków wiąże się z wieloma korzyściami, przede wszystkim znacznie podnosi świadomość językową u dziecka oraz bardzo dobrze wpłynie na rozwój obu półkul mózgowych. Do tego, im starszy uczeń, tym trudniej w jego przypadku jest nabyć umiejętność jaką jest rozumienie ze słuchu. Tymczasem dzieci będące w wieku przedszkolnym, nie będą miały problemu z przyzwyczajeniem się do brzmienia obcej mowy, więc nie sprawi im problemu rozumienie nauczyciela, który będzie do nich mówił w innym języku. Przy tym trzeba pamiętać, że plastyczność umysłu dzieci sprawia, że przyswajanie języka jest niezwykle zbliżone do nauki języka ojczystego..

Nauka to zabawa

Jeżeli decydujemy się uczyć naszych dzieci języka obcego, to absolutnie warto korzystać z tego, że w ich przypadku nie ma takich barier, jakie występować mogą właśnie u osób dorosłych. Mowa tutaj, między innymi o obawie popełnienia błędu. Nie ulega wątpliwości, że warto aktywizować dzieci zawszelą cenę i dodawać ich rozrywek, aby się nie nudziły, jednocześnie wykorzystując to, że ich umysł jest niezwykle chłonny. Oczywiście nauka ma być zarówno przyjemnością jak i zabawą, a do tego ma rozwija sprawności językowe. Obecnie w ofercie różnych szkół językowych, są na przykład zabawy muzyczne, zajęcia plastyczne, nauki wierszyków i wiele innych ciekawych aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *