Pierwsza szkoła Montessori została założona ponad sto lat temu w jednej z biedniejszych dzielnicy Rzymu, a założyła ją włoska lekarka Maria Montessori. To właśnie ona będąc jedną z pierwszych kobiet lekarzy, stała się prekursorką nowej metody wychowującej dzieci. To właśnie włoska lekarka ponad 50 lat stale pracowała z dziećmi, nie zwracając uwagę na ich majętność, rasę, czy też narodowość. Była ona zarówno pedagogiem, jak i antropologiem, a pedagogika przez nią stworzona, opiera się na wnikliwej obserwacji dzieci i indywidualnym podejściu do każdego z nich.

Na czym dokładnie polega metoda Montessori?

Obecnie zauważyć można, że metoda Marii Montessori, cieszy się bardzo dużą popularnością również w naszym kraju. Warto wiedzieć, że ta właśnie metoda znacząco różni się od standardowego modelu wychowania dzieci. Wiele osób stale zastanawia się, na czym właściwie ona polega. Przede wszystkim, zwłaszcza sprowadza się do tego, że zarówno rodzice, jak i nauczyciele wnikliwie obserwują dziecko i wychwytują jego zainteresowania oraz zdolności. 

Zasady Montessori

Dzieci, które są edukowane z wykorzystaniem nauki Montessori, poznają świat, wykorzystując do tego wszystkie pięć zmysłów, a nie tylko obserwowanie, słuchanie i czytanie, jak to jest w sztandarowych placówkach edukacyjnych. Dzieci montessoriańskie uczą się tego, czego chcą, co ich ciekawi i jednocześnie daje satysfakcję. Nauczyciel jedynie obserwuje zachowanie dziecka, szanuje jego wybory i nie wymusza na nim podejmowanie określonych działań. Rolą nauczyciela jest przede wszystkim dopasowanie metody nauczania do predyspozycji i zainteresowań dziecka. Ten właśnie typ pedagogiki rezygnuje z rywalizacji między uczniami i wyklucza system kar oraz nagród. 

Szkoła Montessori a tradycyjna

Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że szkoła Montessori znacznie różni się od tradycyjnych placówek pedagogicznych, co zauważyć możemy już na samym początku, kiedy wejdziemy do klasy. Zazwyczaj w klasach jest idealny porządek, wszystko jest ładnie poukładane i nie ma bałaganu. Ma to na celu sprawić, że dziecko będzie budowało swój wewnętrzny ład i jednocześnie będzie uczyło się zaufania do otoczenia.  W szkołach Montessori, oczywiście dzieci mają stały dostęp do materiałów edukacyjnych, które systematycznie są tworzone przez nauczycieli, na podstawie obserwacji uczniów. Takie właśnie materiały mogą obejmować wiele różnych dziedzin naukowych. Zawsze w pełni odpowiadają one ustalonemu programowi nauczania, a nawet niekiedy mogą go zdecydowanie poszerzać. Układa się je od tych najłatwiejszych tematów do najtrudniejszych.

Nauka Metodą Montessori w domu

Obecnie wielu rodziców zastanawia się, czy nauczanie metodą Montessori będzie możliwe do zastosowania w domu. Owszem jest to możliwe, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że realizacja wszystkich zadań i założeń tej właśnie metody może być naprawdę problematyczne. Wielu rodziców, którzy podjęli próbę zastosowania metody edukacyjnej Montessori w domu podkreśla, że jest to bardzo wyczerpujące, a do tego zabiera wiele czasu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *