Rodzice i ich pociechy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nadchodzi ten moment, w którym maluch musi udać się do nowej szkoły. Zwykle taki moment jest przełomowy zarówno dla dziecka jak i dla samego rodzica. To właśnie w tym czasie dziecko będzie musiało nauczyć się podstaw samodzielności, a także ćwiczyć swoje zdolności komunikacyjne z innymi rówieśnikami. Pierwszy dzień w nowej szkole zarówno dla rodzica jak i dla samego malucha może być niezwykle stresujący. Zwykle jest to spotkanie z nowym otoczeniem i nowe wyzwania, które stają dziecku na drodze. Wobec tego w jaki sposób można skutecznie przygotować dziecko do pierwszego dnia w nowej szkole?

Przygotowanie mentalne- najważniejsze dla dziecka i rodzica

Jeśli mówimy o pierwszym dniu w szkole malucha, to zarówno rodzice jak i dziecko są niezwykle zestresowani. Wobec tego dla obojga najważniejsze jest przygotowanie mentalne. Przede wszystkim rodzice powinni z dzieckiem odpowiednio porozmawiać i uświadomić je, co czeka na niego po przekroczeniu drzwi szkoły. Warto podkreślić jak ważne jest spotkanie z nowymi kolegami i koleżankami, a także nawiązać do podstawowej zasady jaką jest współpraca. Warto również uczulić dziecko odnośnie respektowania i szacunku dla nauczycieli- nie tylko jako autorytetów, ale także jako osób starszych. Koniecznie trzeba również uświadomić malucha jak zachowywać się podczas lekcji i w jaki sposób skupić swoją uwagę. Jest to niezwykle ważne, by dziecko mogło skoncentrować się na zajęciach i umiało z nich jak najwięcej wynieść. Z kolei jeśli chodzi o rodziców, muszą oni być pewni tego, że dziecko jest bezpieczne i z pewnością szybko odnajdzie się w nowym towarzystwie. Nie będzie działa mu się krzywda, a raczej spędzi miło czas ze swoimi rówieśnikami. Pierwszy dzień w nowej szkole może być niezwykle miłym przeżyciem, więc warto podjeść do tego nieco psychologicznie.

Odpowiednie wyposażenie malucha to podstawa

Kiedy przygotowanie mentalne zarówno rodziców jak i dziecka mamy już za sobą, to warto rozpocząć kompletowanie odpowiedniej wyprawki dla dziecka. Nowa szkoła to pewnego rodzaju nowy rozdział. Warto więc pozwolić dziecku na to, by wybrało ono dla siebie najlepsze przedmioty i akcesoria, z których będzie zadowolone. Oczywiście wszystko musi odbywać się w granicach rozsądku, więc rodzice powinni czujnie kontrolować, co maluch pakuje do tornistra. Jednocześnie ważne jest to, by w tym pierwszym dniu w nowej szkole dziecku niczego nie zabrakło. Wówczas będzie ono mogło czuć się pewnie i nie będzie z zazdrością spoglądać na piórniki i tornistry rówieśników. Rodzice mogą nawet wyposażyć malucha w całkiem nowy zestaw ubranek i butów, by dziecko mogło się spektakularnie zaprezentować. Jest to niezwykle ważne, gdyż paradoksalnie pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz. Warto więc postarać się, by dziecko czuło się maksymalnie pewne siebie i swoich możliwości. W ten sposób pierwszy dzień w nowej szkole stanie się dla niego prawdziwą przyjemnością, a nie jedynie złym wspomnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *