Wakacje przynoszą mnóstwo czasu, który można wykorzystać na kreatywną zabawę z dzieckiem. Przerwa w przedszkolu, albo ta część urlopu, którą spędzacie w domu, nie muszą oznaczać nudy! Dziecko nieustannie eksploruje otaczający je świat i nigdy nie robi sobie wakacji od przyswajania nowych umiejętności. Warto wykorzystać jego naturalne pragnienie rozwoju i zaproponować zabawy, które sprawią mu radość. Lato stwarza wiele możliwości przeniesienia zabawy w plener, a pedagogika montessori podpowiada, które aktywności będą najbardziej wartościowe.

Wychowanie dziecka poprzez odkrywanie fascynującego świata przyrody

Gdy pogoda sprzyja, właściwie każde wyjście z domu może stać się tematyczną wycieczką, nastawioną na odkrywanie ciekawego świata rośli i zwierząt. Dzieci w wieku przedszkolnym często zaczynają interesować się zwierzętami. Warto zabrać na spacer atlas psów i kotów, który pomoże odgadnąć rasy mijanych w parku czworonogów. Na wsi możliwości jest jeszcze więcej. Każdy ptak, polna myszka i wszystkie ciekawe rośliny mogą stać się źródłem pytań, na które rodzic zaopatrzony w odpowiedni podręcznik (lub telefon) spróbuje odpowiedzieć. Lato to również wspaniały czas na założenie własnego, niewielkiego ogródka, który dziecko samodzielnie uprawia. W wersji miejskiej można założyć hodowlę ulubionych ziół i warzyw na balkonie lub nawet słonecznym parapecie. Szkoła montessori promuje kontakt z naturą wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość. Warto również zastanowić się, które z codziennych zabaw można przenieść do parku albo na pobliską łąkę. Być może wśród przydomowych krzewów uda się ukryć klocki, aby następnie zaaranżować zabawę w ciepło-zimo? Z pewnością nabierze ona zupełnie nowego wymiaru i stanie się dla malucha atrakcyjną odmianą.

W czasie deszczu dzieci się nie nudzą!

Maria Montessori uczyła dzieci wykorzystywać w zabawie przedmioty codziennego użytku lub naturalne znaleziska. Podczas wakacji rodzice mogą poświęcić więcej czasu i uwagi dzieciom, które uczą się samodzielnego wykonywania coraz bardziej skomplikowanych czynności. Wspaniałym letnim placem zabaw (szczególnie w deszczowy dzień) może być domowa kuchnia. To dobry moment, aby dać dziecku po raz pierwszy nóż do ręki i obserwować jak sobie radzi z krojeniem miękkich owoców lata, niech będzie to miąższ arbuza albo truskawki. Przedszkolaki chętnie pomogą rodzicom w przygotowaniu lemoniady lub kompotu, ucząc się przy tym przelewania płynów z naczynia do naczynia. Używajmy przy tych czynnościach szklanych dzbanków i słoików, aby dziecko wiedziało, jak z nimi postępować. Młodsze dzieci mogą przelewać wodę przez lejek i sitko, bawić się domowym kisielem lub segregować ziarna fasoli i grochu, które mama wyjmie z domowej spiżarni. Zabawki montessori naprawdę znajdą się w każdej kuchni! Wspaniałą zabawą będzie także przygotowanie domowej masy solnej i ulepienie figurek z wykorzystaniem skarbów przyniesionych ze spaceru. Każde dziecko kocha przecież znosić do domu kamyki, szyszki i kolorowe piórka.

Wychowanie w duchu montessori to przede wszystkim podążanie za dzieckiem i wrażliwość na jego indywidualne etapy rozwoju. Pozwólmy maluchowi być przewodnikiem w czasie wakacji, a z pewnością odkryje przed nami fascynujący świat najbardziej kreatywnych zabaw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *