Wychowanie dziecka jest niezwykle trudnym i wymagającym przedsięwzięciem. Przede wszystkim rodzic musi znacząco zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Do jego zajęć już teraz należeć będą inne czynności niż dotychczas. Trzeba bardziej intensywnie pracować, aby zapewnić swojej rodzinie dobrobyt. Czasu przeznaczonego do tej pory na rozrywkę i znajomych również nie będzie w tak dużych ilościach.

 

Co powinniśmy wiedzieć?

 

Warto wcześniej zapoznać się z wieloma istotnymi kwestiami – np. jak powinna wyglądać dieta dziecka. Wraz z kolejnymi miesiącami produktów będzie przybywać. Dzieje się tak dlatego, że wykształcają się zęby i niemowlę jest w stanie przegryźć mniejsze owoce lub warzywa, ale także rodzic musi zadbać o to, aby pociecha zapoznała się z jak największą ilością nowych smaków. Przez to nie będzie problemów w przyszłości z jedzeniem kolejnych potraw.

Trzeba również zatroszczyć się o urządzenie pokoiku dla dziecka. W gestii rodzica leży przemalowanie ścian na takie kolory, aby nie rzucały się znacząco w oczy i były one wyciszające dla dziecka. Trzeba też zainwestować w wózek i wygodne łóżeczko, a także komfortowe ubranka dopasowane w zależności do płci dziecka i kolorystyki. Ponadto, trzeba zaoferować też sporo ruchu – na początku istotne są spacery, a z czasem trzeba zapewnić pociechom możliwość chodzenia, czy jazdy na rowerze. W końcu bardzo ważne jest, aby dostarczać w odpowiedni sposób wiedzę o świecie.

Dziecko przyswaja to na podstawie zmysłów słuchu, węchu, smaku, wzroku i dotyku. Jeżeli jesteśmy przy nim wystarczająco często, to zakoduje sobie naszą obecność i nie będziemy dla niego obcy. Istotne jest też, aby mówić wiele, dzięki czemu zapamięta ważniejsze słowa i będzie nam znacznie łatwiej nawiązywać kontakt, także w sytuacji, gdy zacznie dorastać.

 

Dlaczego ważny jest język osobisty?

 

To, jak rozmawiamy z dziećmi, ma potem spory wpływ na jego postępowanie, a także na jego umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Szczególnie gdy zacznie mieć stały kontakt z rówieśnikami, powinno wiedzieć, w jaki sposób budować właściwe relacje i zdobywać przyjaciół. Jednocześnie język osobisty ma spory wpływ na to, czy dziecko będzie odważne. Dlatego w sytuacjach, kiedy dziecko zrobi coś nie po naszej myśli, np. ubrudzi się, ważne jest, aby go nie krytykować. Istotne jest tutaj, aby dodać otuchy i powiedzieć na spokojnie, żeby było ostrożne, ponieważ zależy nam na jego dobrym wyglądzie. W ten sposób rodzic daje po sobie poznać, dlaczego zależy mu na dziecku i buduje to poczucie zaufania.

To samo dzieje się w sytuacji, gdy dziecko nie odpowie sąsiadom na hasło „dzień dobry”. Zamiast krzyku i sugestii, że jest niekulturalne, warto mieć na uwadze, że może ono zwyczajnie się wstydzić. Tak samo warto tutaj przekonać, że zależy nam na odpowiadaniu innym osobom w sposób grzecznościowy. Ważne jest, aby nie rozładowywać na dziecku napięcia. Oprócz samych słów bardzo istotny jest też ton głosu, który potrafi znacznie bardziej negatywnie nacechować wypowiedź. Dlatego po ewentualnym wybuchu gniewu, warto zrobić rachunek sumienia i przemyśleć, jak można następnym razem komunikować się z dzieckiem w taki sposób, aby nie było to dla niego krzywdzące. Ważna jest asertywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *