Pandemia zweryfikowała codzienne obowiązki oraz przyzwyczajenia wielu ludzi. Obecną sytuacją w dużej mierze zostały dotknięte również dzieci, które nie chodzą do szkoły i muszą funkcjonować w obszarze nauczania zdalnego. Ograniczenie kontaktu z innymi rówieśnikami i brak możliwości uczęszczania do szkół sprawia, że dzieci bywają znudzone i przytłoczone sytuacją. Co w tej kwestii mogą zatem zrobić rodzice, aby pomóc dziecku rozsądnie wykorzystywać wolny czas?

 

Kreatywne zabawy w domowym zaciszu

Większość osób dorosłych, obecnie również wykonuje swoje obowiązki w domu. To pozwala na kontrolowanie czy dziecko bierze udział w zajęciach zdalnych i czy przygotowuje się do realizacji materiału. Po pracy i w weekendy jest natomiast mnóstwo czasu na kreatywne zabawy, jednoczące całą rodzinę. Jeszcze do niedawna większość ludzi żyła bardzo szybko. Niektórzy nie mieli czasu na to by spędzić czas ze swoim dzieckiem, by usiąść i wspólnie się pobawić czy też zagrać w jakąś planszówkę. Dziś wszystko się zmieniło i pomaga to wielu rodzinom dostrzec, jak ciekawie czas można spędzać właśnie w swoim własnym towarzystwie.

Z młodszymi dziećmi można przykładowo bawić się w wykonywanie makiet z rzeczy, jakie są dostępne w domu. Przykładowo ze starych opakowań po lekach czy też opakowań po butach. By ograniczyć wychodzenie z domu, dobrze jest wykorzystywać to, co ma się pod ręką. Ze starych opakowań mogą powstać wysokie budowle, przykładowo nawiązujące do wyglądu jakichś słynnych ulic. Przy wykonywaniu makiety konieczne jest wykorzystanie kleju, jakichś farb, taśm itp. Dzieci mogą chcieć oczywiście przyozdobić makietę na swój własny sposób. Przykładowo korzystając z brokatu, jakichś jaskrawych wycinanek itp.

Jeśli natomiast nie posiadamy takich rzeczy w domu, możemy zdecydować się również na wykorzystanie klocków. Zwykłe klocki, które można ułożyć w dowolne kształty, pozwalają na zbudowanie wielu budowli. Dziecko może wykazać się tutaj sporą kreatywnością.

Co natomiast ze starszymi dziećmi? Córkę można nauczyć tajników makijażu i pobawić się w malowanie paznokci. Z synem warto spędzić czas konstruując modele samolotów, które w częściach można zakupić, chociażby w internecie.

 

Jak spędzać czas poza domem?

Dziś, gdy jest już przyzwolenie na wychodzenie z domu, wiele osób bardzo doceniło swoją pobliską okolicę. Lasy, łąki czy też polanki, są świetny miejscami na rodzinny spacer. Warto korzystać także z możliwości zorganizowania sobie pikniku właśnie w takim miejscu. Kilka przekąsek i termos zabrany poza dom to świetna opcja, na nietypowe spożywanie posiłku. Zazwyczaj na świeżym powietrzu, wszystko znacznie lepiej smakuje.

Nastolatkowie mogą chcieć zaangażować się z nami również w różnego rodzaju aktywności fizyczne. Mowa tutaj między innymi o bieganie czy też ćwiczenie na świeżym powietrzu. Kwarantanna sprzyja bardzo ospałemu trybowi życia. Tymczasem tak samo nam jak i naszym dzieciom, potrzebna jest aktywność fizyczna. Nawet małe dzieci mają radość, gdy mogą z mamą i tatą zrobić.

 

Zobacz także inne artykuły:

Wzór do naśladowania

Jak uatrakcyjnić domowe obowiązki? 

Zrozumieć Montessori 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *