Każdy rodzic chce, by jego dziecko dojrzewało pod jego opieką bez trosk i zmartwień. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nich obdarowuje swoje pociechy wieloma zabawkami, jednak czy w kontekście rozwoju dziecka jest to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Zgodnie z filozofią Marii Montessori przepych i wiele bodźców wywoływanych dużą ilością podarków wywołuje zniechęcenie i oddziela pupila od rzeczywistości. Dzieci tak naprawdę posiadają potrzebę naśladowania dorosłych. Zabawa przedmiotami kuchennymi lub przymierzanie kolczyków mamy jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem.

 

Zwracaj uwagę na zainteresowania dziecka

Aby uchronić dziecko przed natłokiem wrażeń, co finalnie wywoła ogromną falę zniechęcenia do zabawy, wystarczy zastanowić się, która zabawka lub przedmiot przyciągają uwagę. Pozostałe rzeczy należy schować do szafki, a te wywołujące przypływ energii dziecka pozostawić na niższych półkach. Po pewnym czasie maluch z pewnością znudzi się obecnymi atrakcjami, będzie to znak, żeby wykorzystać pozostawione wcześniej w szafie zabawki. Co spowoduje takie zachowanie? Po pierwsze dziecko przestanie być przygniatane przez nadmiar przedmiotów i będzie w stanie zaangażować się w zabawę. Po drugie maluch nie będzie zmuszony wyjmować grzechotek i innych rzeczy z ciężkiego pudełka, tylko wybierze najbardziej potrzebne elementy z koszyczka.

 

Sposoby na zachowanie porządku w domu

Najlepszym sposobem, aby uporządkować przestrzeń w domu, która lekko mówiąc, jest zapełniona zbyt dużą liczbą zabawek, wystarczy przestać kupować nowe zabawki, a zająć się renowacją tych starych. Nie trzeba wiele wysiłku by używany robot lub lalka posłużyła jeszcze przez kilka lat. Kolejną sprawdzoną metodą jest tworzenie własnych zabawek. W sieci dostępnych jest wiele poradników, które inspirują, w jaki sposób wykonać daną wyszywankę lub zabawkę wraz z dzieckiem. Uwaga pupila i owocna współpraca gwarantowana. Dobrą opcją jest systematyczna wizyta w bibliotece w celu wypożyczenia książeczki. Czytanie dziecku rozwija jego wyobraźnię oraz wspomaga umiejętności czytania, a w późniejszym czasie ułatwia naukę pisania.

 

Selekcja zabawek

Decydując się na porządki w pokoju dziecka, należy dokonać wstępnej selekcji zabawek. Pierwszy typ to przedmioty do wyrzucenia chodzi o niesprawne przedmioty oraz te, którym brakuje istotnych elementów. Drugi typ to zabawki do oddania, z których dziecko nie korzysta, a ich stan jest na tyle dobry, że szkoda ich wyrzucać. Można na ten temat porozmawiać z maluchem i wytłumaczyć mu, że jego zabawka przyda się biednemu dziecku lub osobie chorej w szpitalu. W ten sposób wypracowujemy umiejętność empatii już od najmłodszego wieku. Ostatni rodzaj zabawek to ten do schowania, który posłuży do wcześniej wspomnianej rotacji.

Porządkując pokój dziecka, rodzice wraz z maluchem odczują pozytywną zmianę w postaci większej wolnej przestrzeni, którą będzie można wykorzystać do wspólnej zabawy oraz innych aktywności, jak czytanie książek lub oglądanie bajek.

 

Co Ty sądzisz na temat opisany w artykule?  Podziel się swoją radą i daj znać innym w komentarzu. 

Zobacz także nasze pozostałe artykuły:

Pedagogika Montessori

Jak zająć dziecko podczas kwarantanny 

Organizacja przestrzeni 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *