Wychowywanie dziecka to wyzwanie, które wymaga wiele wrażliwości, czasu i samoświadomości. W związku z tym przynosi z jednej strony wiele radości i szczęścia, a z drugiej obarczone jest trudnościami i wątpliwościami. Każdy rodzic podejmuje samodzielną decyzję w jaki sposób chce kształtować relację z dzieckiem. Czasami są to działania intuicyjne lub zbiór dostępnych metod wychowawczych. Część rodziców decyduje się na wychowanie zgodne z określonym nurtem, czego przykładem mogą być zasady Montessori. Ich przestrzeganie przynosi wiele korzyści, ale rodzice często zapominają, że proces ich przyswajania i konsekwentnego wprowadzania wiąże się z ograniczeniami i trudnościami. Z tego artykułu dowiesz się z czym najczęściej zmagają się rodzice, którzy obrali właśnie tę drogę wychowania.

 

Poczucie samotności

Często zdarza się, że rodzice podejmujący decyzję o wprowadzeniu edukacji Montessori we własnym domu stanowią wyjątek wśród zaprzyjaźnionych rodzin. Może to budzić zainteresowanie, niezrozumienie, a nawet oburzenie. W związku z tym rodzice doświadczają ogromnej samotności w kontakcie z innymi opiekunami, nie mogąc podzielić się własnymi doświadczeniami czy trudnościami. Znacznie większym problemem staje się brak zrozumienia lub negowanie przyjętych metod przez bliskie otoczenie. Może to powodować wątpliwości, ale z pewnością jest przyczyną trudnych emocji, które mają prawo się pojawić. Sprawę ułatwia wymiana doświadczeń przez internet, ponieważ powstaje wiele miejsc, gdzie skupiają się rodziny stosujące te zasady. Wciąż problematyczny pozostaje jednak kontakt bezpośredni i próby wytłumaczenia, na czym to polega.

 

Porównywanie

Porównywanie się między sobą jest nieodłączną częścią życia w naszym społeczeństwie, co pojawia się zupełnie nieświadomie. Niestety rodzice często mają potrzebę porównywania swoich dzieci. Zjawisko to pojawia się także podczas wychowywania w duchu Montessori. Mniej lub bardziej świadomie rodzice zastanawiają się, czy proces socjalizacji, a także zdobywanie kolejnych kroków rozwojowych ich dziecka jest poprawne względem rówieśników. Naprawdę trudno uniknąć takich zachowań, mimo  ogromnej świadomości opiekunów.

 

Przyzwyczajenia i nawyki

Jesteśmy wychowywani w określonym środowisku, dlatego przejmujemy panujące w nim reguły i zasady postępowania. Zmieniając system wychowania, trzeba się zmierzyć z porzuceniem starych nawyków i wprowadzenia zupełnie nowych, często w opozycji do poprzednich. Mechanizmy psychologiczne sprawiają, że w sytuacji dużych emocji stare przyzwyczajenia włączają się jako pierwsze, dając (czasami pozorne) poczucie bezpieczeństwa i ułatwiając szybką reakcję. Co to oznacza w praktyce? Rodzice często w sytuacji stresu lub dużego lęku, zaczynają krzyczeć, stosować groźby werbalne lub inne formy przemocy. To całkowicie niezgodne z zasadami Montessori, ale wyeliminowanie nawyków wymaga czasu i samokontroli.

Podsumowując, wprowadzenie zasad Montessori w domu jest pełne porażek, ale i sukcesów. Nie wolno się na tej drodze poddawać.

 

Co Ty sądzisz na temat opisany w artykule?  Podziel się swoją radą i daj znać innym w komentarzu. 

Zobacz także nasze pozostałe artykuły:

Pedagogika Montessori

Jak zająć dziecko podczas kwarantanny 

Organizacja przestrzeni 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *